Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
DO ŻYCIA PRZEZ ŻYCIE            

Imprezy

Rok szkolny 2020/2021
rok szkolny 2016/2017 | rok szkolny 2017/2018 | rok szkolny 2018/2019| rok szkolny 2019/2020
Zabawy logopedyczne


Dnia 06.03.2021r. we wszystkich krajach Unii Europejskiej obchodzone było święto zwane Europejskim Dniem Logopedy. W związku z tym wydarzeniem w dniach od 16-18.03.2021r. zajęcia z terapii logopedycznej przebiegały pod hasłem Zabaw Logopedycznych dla przedszkolaków i uczniów. Zachowując zasady bezpieczeństwa proponowane aktywności odbywały się w gabinecie logopedycznym w formie zindywidualizowanej. Stanowiły przegląd różnorodnych zabaw stymulujących rozwój komunikacji dostosowanych do potrzeb i możliwości biorących udział w zajęciach. „Zabawa” ćwiczy i rozwija rozumienie, naśladowanie, motorykę dużą i małą, słuch fizyczny i fonematyczny, oddech, aparat artykulacyjny, wzbogaca słownik bierny i czynny. Nauka przez zabawę rozwija komunikowanie się werbalne i awerbalne. Ponadto daje przyjemność, radość i satysfakcję z osiąganego celu. Zaprezentowane zajęcia mogą stanowić inspirację dla Rodzica do kreatywnej zabawy ze swoim dzieckiem, a jednocześnie będą wsparciem terapii logopedycznej. Ponadto zachęcam Rodziców, aby podczas codziennego funkcjonowania dziecka w domu ćwiczyli wskazywanie, nazywanie znanych przedmiotów, osób i czynności. Wspólnego bawienia się, śpiewania, recytowania krótkich wierszyków. Układania, dopasowywania, segregowania, kategoryzowania czyli ćwiczeń lewej półkuli mózgu, która odpowiada za mowę. Odtwarzanie rytmów, rozpoznawanie odgłosów otoczenia - rozwijania uwagi słuchowej. Zabaw dźwiękonaśladowczych, oddechowych, stymulacji obszaru ustno – twarzowego tj. usprawniania motoryki narządów artykulacyjnych. Biegania, podskakiwania, jazdy na rowerze, turlania się - usprawniania motoryki dużej. Zabaw manipulacyjnych np.: nawlekania koralików, grania palcami, budowania z klocków Lego - usprawniania motoryki małej, ponieważ manipulując rękoma aktywizuje się elementy kory mózgowej odpowiedzialne za ruch, a tym samym ośrodek ruchowy mowy.

Stanisława RybczykMałopolska Marzanna - prace na konkurs


Dzieci z grup przedszkolnych oraz uczniowie wykonali Marzanny – kukły symbolizujące odchodzącą zimę. Wszystkie prace będą uczestniczyły w jedenastej edycji konkursu Małopolska Marzanna organizowanego przez Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach – oddział Skansen Wsi Pogórzańskiej im. prof. Romana Reinfussa w Szymbarku.

Podsumowanie konkursu szkolnego Dbam o Dobre Zachowanie i Ładne Słowa za I półrocze 2020/21


W dniu 09.02.2021r. odbyło się podsumowanie konkursu szkolnego Dbam o Dobre Zachowanie i Ładne Słowa za I półrocze 2020/21. Na podstawie przeprowadzonej analizy miesięcznych tablic w każdym oddziale przedszkolnym i szkolnym wyłoniona została grupa „zwycięzców dobrych manier”. Dyplomy – wyróżnienia za wzorową postawę wraz z gratulacjami otrzymali: Tymoteusz, Aleksandra, Jakub, Maksymilian, Tymon, Laura, Antonina, Żaneta, Martyna, Kacper, Sandra, Michał, Kacper, Aleksandra, Paweł, Julia, Adrian, Michał, Filip i Konrad. Wszystkie dzieci i uczniowie w miarę swoich możliwości uczą się norm obowiązujących w grupie / społeczności szkolnej i przestrzegania zasad Szkolnego Kodeksu Kulturalnego Zachowania Przedszkolaka i Ucznia. Akcja konkursowa trwa przez cały rok szkolny i realizowana jest w ramach Innowacji Pedagogicznej, która dotyczy Zapobiegania Nieodpowiednim Postawom i Zachowaniom Słownym pod hasłem: Brzydkie Słowa to Rzecz Zła, Mówimy Ładnie Ty i Ja.
Koordynator: St.Rybczyk

Serce dla Przyjaciela


W czwartek 4 lutego podczas zajęć internatowych odbyło się wręczenie nagród w konkursie plastycznym "Serce dla Przyjaciela". Celem konkursu było nie tylko wyłonienie najciekawszych prac ale przede wszystkim wzbudzenie empatii w relacjach z drugim człowiekiem, szczególnie słabszym i wymagającym pomocy. Konkurs realizowany był w ramach Międzynarodowego Konkursu Czytelniczego.Wesołych Świąt Bożego Narodzenia


W tym trudnym dla nas czasie życzymy
WIARY, KTÓRA ODMIENI NASZE SERCA,
NADZIEI, ŻE JUTRO BĘDZIE LEPSZE,
MIŁOŚCI, KTÓRA PRZETRWA NAJGORSZE MOMENTY W ŻYCIU
I ZDROWIA KTÓREGO WSZYSCY POTRZEBUJEMY.
Wesołych Świąt Bożego Narodzenia Życzą Dyrekcja i Pracownicy SOSW w KobylanceSzkolna Wigilia


Tegoroczna Wigilia w naszej szkole odbyła się inaczej niż zwykle. Epidemia uniemożliwiła nam wspólne spotkanie z rodzicami. Pani Dyrektor złożyła uczniom i pracownikom życzenia bożonarodzeniowe po czym uczniowie obejrzeli wcześniej przygotowane Jasełka.Nagroda dla Zespołu Teatralnego„Bajka”


Zespół Teatralny „Bajka” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno –Wychowawczego w Kobylance uczestniczył w wyjątkowo organizowanym Internetowym Małopolskim Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży z okazji 35 lat BAJDURKA. 4 grudnia zostały ogłoszone wyniki zmagań teatralnych przez komisję w składzie :
Ilona Stanaszek – główny specjalista ds. teatru MCK Sokół w Nowym Sączu,
Anna Lenczewska – aktorka,
Janusz Michalik - Specjalista ds. animacji kultury i teatru MCK Sokół w Nowym Sączu,
Jacek Milczanowski – aktor, reżyser, autor, scenograf.
Do konkursu zgłosiły się 34 grupy teatralne w tym dwie z niepełnosprawnością intelektualną. Pozostali uczestnicy to dzieci i młodzież ze szkół masowych. Po obejrzeniu nagrań spektakli komisja postanowiła przyznać nagrodę Teatrzykowi „Bajka” za spektakl „Przyjaciele Pieska Łatka” - BAJDURKOWĄ SAKIEWKĘ w kwocie 300 zł oraz dyplom i nagrody rzeczowe. Komisja Artystyczna przekazała wyrazy podziękowania uczestnikom, opiekunom za podjęcie próby zmierzenia się z materią teatralną w tak trudnej sytuacji epidemicznej i związanym z nią szeregiem obostrzeń. Bardzo dziękujemy za docenienie naszej pracy.
Maria Ludwin
Bernadeta BochenekDzień Czekolady w internacie


Czy warto mieć przyjaciela? Na to pytanie próbowaliśmy odpowiedzieć po głośnym czytaniu fragmentów opowiadania A. Onichimowskiej pt Dzień czekolady. Okazuje się że przyjaciel pomaga nam przetrwać trudne i smutne chwile w życiu, kiedy jest wesoło on również się cieszy. Czekoladowe cisto i gorąca czekolada i domowy nastrój wprowadziły nas w zbliżający się okres świąt Bożego Narodzenia. Podczas czytania towarzyszył nam Bajkowy Przyjaciel - Koń Pasiasty.

55 lat Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kobylance


W tym roku mija 55 lat działalności SOSW w Kobylance. Ze względu na ograniczenia epidemiologiczne nie możemy zorganizować wspólnej uroczystości jak bywało do tej pory. Chcemy wrócić pamięcią i przybliżyć to miejsce wychowankom, nauczycielom, wychowawcom i pracownikom placówki. Dziękujemy wszystkim dzięki, którym Ośrodek doczekał kolejnego Jubileuszu. Placówka poszczycić się może znakomitą pracą rewalidacyjno – wychowawczo – opiekuńczą. W imieniu Dyrektorów Ośrodka, Rady Pedagogicznej, pracowników, wychowanków i rodziców zapraszamy do obejrzenia naszych sukcesów bo to z nich czerpiemy naszą siłę do dalszego działania a wsparcie społeczności lokalnej jest nierozłącznym elementem efektów naszej pracy.

55 - lat Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Kobylance


Świętujemy dziś rocznicę powstania naszej placówki, która już od 55 lat wspiera rozwój dzieci niepełnosprawnych intelektualnie we wszystkich dziedzinach życia. Ten Jubileusz jest okazją do wspomnień: ludzi, którzy poświęcili się pracy na rzecz tych najbardziej potrzebujących; absolwentów naszej szkoły wraz z rodzinami, oraz wielu darczyńców, którzy przez lata wspierali i nadal wspierają działalność Placówki we wszystkich dziedzinach życia.

Z wielką radością prezentujemy naszą szkołę w promieniach jesiennego słońca i naszych podopiecznych – wdzięcznych za każdy przejaw troski i dobroci ze strony społeczeństwa lokalnego i pracowników palcówki.

Mamy w planie dobre zachowanie


20 października 2020r. odbyła się wystawa prac konkursowych pt. MAMY W PLANIE DOBRE ZACHOWANIE wynikająca z Akcji szkolnej dotyczącej zapobiegania nieodpowiednim postawom i zachowaniom słownym wychowanków pod hasłem: Brzydkie słowa to rzecz zła, mówimy ładnie Ty i ja. W przygotowaniu plakatów wzięły udział dzieci z Oddziałów Przedszkolnych, uczniowie ze Szkoły Podstawowej i Ponadpodstawowej. Podczas twórczych zajęć dzieci i młodzież poznawały, utrwalały zasady kulturalnego zachowania się w relacjach koleżeńskich i w stosunku do osób dorosłych. Z wartościami za Pan Brat Przedszkolaki idą w świat! to idea najmłodszych dzieci. Piękne plakaty wyróżniały się szerokim wachlarzem przykładów na złe i dobre zachowanie, przypomnieniem używania magicznych słów, drzewkiem życzliwości słownej oraz okazywania pomocy, uprzejmości, szacunku czyli nabywania poprawnych manier!

Szkoła na Widelcu - „Skąd bierze się jedzenie”


22 października w ramach programu „Szkoła na widelcu.” uczniowie grupy Stokrotki i Krokusy zrealizowali zajęcia z cyklu,, Dobrze jemy" pt. „Skąd bierze się jedzenie”. Głównym celem zajęć było przypomnienie informacji na temat roślin i ich budowy, pochodzenia produktów spożywczych oraz wykorzystania przetworów w gospodarstwie domowym. Uczniowie dokonywali podziału warzyw na części jadalne, dopasowywali ilustracje warzyw do poszczególnych kategorii. Zapoznali się z budową krzewu pomidora, funkcją poszczególnych części, wartościach odżywczych owocu. Ponadto wypowiadali się na temat sposobu spożywania i przetwarzania pomidorów. Na zakończenie zajęć uczniowie mieli możliwość skosztowania soku pomidorowego z ziołami i sałatki.

Zajęcia przygotowały i poprowadziły:
Bernadeta Bochenek
Dorota Ślusarz
BĄDŹ BEZPIECZNY


Bezpieczeństwo uczniów w szkole w związku z trwającą epidemią koronawirusa COVID-19, oraz edukacja uczniów związana z bezpieczeństwem na drodze to temat zajęć przeprowadzonych we wrześniu we wszystkich oddziałach szkolnych. Podczas spotkań z uczniami panie psycholog i pedagog szkolny przypomniały o zasadach reżimu sanitarnego, jaki należy zachować w szkole, aby pobyt uczniów w placówce był bezpieczny. Dzieci obejrzały również filmik profilaktyczny związany z tematem spotkania. Był to również czas na wyjaśnienie wątpliwości związanych z trwającą epidemią COVID-19. Ponadto utrwalono zasady bezpiecznego zachowania się na ulicy i przestrzegania zasad ruchu drogowego. Uczniowie chętnie brali udział w zajęciach praktycznych oraz wykazali duże zainteresowanie poruszonymi tematami.

Sprzątanie świata 2020


W tym roku ponownie włączyliśmy się w Akcję Sprzątania Świata, która odbywała się pod hasłem "Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję." W piątek 18 września sprzątaliśmy najbliższą okolicę, tereny zielone, chodniki i przystanki autobusowe. Dzięki dużemu zaangażowaniu uczniów, zebraliśmy kilka worków śmieci. Dziękujemy wszystkim uczestnikom akcji i zapraszamy za rok. Klub Młodego Ekologa

W HOŁDZIE BOHATERSKIM OBROŃCOM


W rocznice napaści ZSSR na Polskę wychowankowie tradycyjnie udali się pod pamiątkowy obelisk na cmentarzu w Kobylance, gdzie zapalili znicze i złożyli kwiaty w hołdzie żołnierzom września. Wysłuchali krótkiego wykładu Pani Marii Szuty na temat udziału mieszkańców Dominikowic i Kobylanki w kampanii wrześniowej 1939. Spotkanie zorganizowało Stowarzyszenie Miłośników ziemi Kobylansko - Dominikowickiej z udziałem młodzieży ze SP w Kobylance i Dominikowic oraz SOSW.

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO!


Nareszcie w szkole… wszyscy odetchnęliśmy z ulgą, że możemy wrócić do szkoły, uczyć i nauczać w normalnych warunkach - ograniczonych tylko przepisami, które zapewniają nam bezpieczeństwo. Radość na twarzach rodziców i naszych podopiecznych oraz ich niezwykła motywacja do nauki rekompensują nam wprowadzone obostrzenia reżimu sanitarnego Mamy nadzieję, że tak już zostanie do końca roku szkolnego – Mamy w planie dobre zachowanie!
Wszystkim życzymy zdrowia i samych sukcesów ! Dyrekcja i Pracownicy SOS-W w Kobylance