Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
DO ŻYCIA PRZEZ ŻYCIE            

Imprezy

Rok szkolny 2018/2019
rok szkolny 2016/2017 | rok szkolny 2017/2018| rok szkolny 2019/2020

Zakończenie roku szkolnego


W środę 19 czerwca odbyło się w naszej placówce uroczyste zakończenie roku szkolnego. Ten ostatni dzień nauki uczniowie - wychowankowie spędzili wspólnie ze swoimi rodzicami i nauczycielami biorąc udział w Akademii. Program artystyczny obejmował między innymi przedstawienie w wykonaniu grupy teatralnej „Przebieranki do czytanki” ze spektaklem „O dynganiu i nie tylko”. Szkolny zespół wokalny „Ich Trzech” zaprezentował brawurowe interpretacje znanych polskich przebojów. W programie artystycznym nie zabrakło również wierszyków i piosenek o tematyce wakacyjnej. Po części artystycznej wszystkie dzieci otrzymały świadectwa i dyplomiki. Gratulujemy i życzymy udanego wypoczynku.
Opracował KR

„Sportowcy Czytają Dzieciom”


Czy uprawianie sportu ma coś wspólnego z czytelnictwem? Na to pytanie odpowiedzieli wychowankowie SOSW w Kobylance podczas imprezy czytelniczej zorganizowanej 6 czerwca w ramach „XVIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom” będącej częścią akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”. „Sportowcy Czytają Dzieciom Wychowanie Przez Czytanie”. W Ośrodku nie mogło zabraknąć sportowca, który nie tylko czytał książkę Andrzeja Żaka „Olimpiada Zwierząt”, ale również przekazał wiele ciekawych informacji na temat dyscypliny sportowej którą uprawia. Zaproszenie do czytania przyjął medalista Olimpiady Sportów Walki w Pekinie w 2010 r., wielokrotny medalista mistrzostw, pucharów Polski w Kick – boxingu Tomasz Mordarski. Opowiadał o swojej ciężkiej pracy na treningach, mówił jak ważne jest żeby nie „odpuszczać” w sporcie i czytaniu. Był też czas na obejrzenie sprzętu sportowego. Spotkanie wywołało ogromne zainteresowanie, a wspólne pozowanie było miłym akcentem kończącym imprezę.
Opracowała M. Głowacka - Grądalska

IV Ogólnopolski Przegląd Teatralny „SKRZYDLATY TEATR”


W środę 5 czerwca w Kinie „Farys” odbył się IV Ogólnopolski Przegląd Teatralny „Skrzydlaty Teatr”. Przegląd był promocją osiągnięć 12 zespołów teatralnych - osób niepełnosprawnych w wieku od 6 do 80 lat. Ośrodek reprezentowały dwie grupy teatralne: Teatrzyk „Bajka”, który przedstawił inscenizację pt. „Calineczka” i grupa teatralna „Przebieranki do czytanki” z przedstawieniem „O dynganiu i nie tylko”. Grupy otrzymały dyplomy i statuetki oraz słodycze. Jury przyznawało równorzędne I miejsca wszystkim grupom teatralnym biorącym udział w Przeglądzie. Naszych wspaniałych artystów do występu przygotowywali: A. Kafel, ST. Rybczyk, K. Podolska („Calineczka”), M. Głowacka - Grądalska, A. Przepióra, Bogusław Sowa („O dynganiu i nie tylko”).
Opracowała M. Głowacka - Grądalska

Dzień Rodziny


W piątek 24 maja w naszym Ośrodku obchodziliśmy Dzień Rodziny. Zebrani obejrzeli bogaty program artystyczny w wykonaniu naszych wychowanków. Rodzice mogli zobaczyć swoje pociechy śpiewające, recytujące wiersze, tańczące, grające na instrumentach. Widok wesołych dzieci, prezentujących swoje umiejętności sprawił im wiele radości. Każdy występ kończył się gromkimi brawami. Po doznaniach artystycznych przyszedł czas na tradycyjny poczęstunek.
Opracował KR

Wyróżnienie w konkursie plastycznym dla Adriana


Po raz pierwszy uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kobylance wzięli udział w konkursie plastycznym organizowanym przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. IX edycja Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla dzieci z terenów wiejskich w tym roku cieszyła się dużym zainteresowaniem. Spośród 300 prac, które wpłynęły na tegoroczny konkurs, wyróżnienie otrzymał uczeń naszej szkoły Adrian Kiełtyka. Uroczyste wręczenie nagród i dyplomów odbyło się 13 maja w CKPiU w Gorlicach z udziałem poseł na Sejm RP Barbary Bartuś, starosty Marii Gubały oraz kierownika Placówki Terenowej KRUS Janusza Augustowskiego. Na uroczystym apelu zorganizowanym w naszej placówce pani Dyrektor Dorota Pyznar wręczyła w obecności wszystkich uczniów nagrodę Adrianowi oraz pamiątkowe dyplomy i słodki upominek dla pozostałych uczestników konkursu.
Opracowała MM

VI Międzygminny Konkurs Muzyczny „NA SKRZYDŁACH MUZYKI”


Dnia 9.05.2019 roku uczniowie naszego Ośrodka wzięli udział w VI Międzygminnym Konkursie Muzycznym „Na Skrzydłach Muzyki” w bieckim kinie „Farys”. Organizatorem konkursu był Zespół Szkół w Strzeszynie. Wśród jedenastu uczestników były dzieci oddziałów przedszkolnych, uczniowie szkół podstawowych, zawodowych oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej. Nasi uczniowie zaprezentowali się w złożonym i urozmaiconym repertuarze. Był taniec, muzykowanie i przebojowy śpiew. Najpierw wystąpił zespół taneczny „Farandola” i zaprezentował dwa piękne, rytmiczne tańce. Pierwszy urozmaicony kolorowymi rekwizytami - parasolkami to „Deszczowa Piosenka” i zaraz po nim kolejny bardzo żywiołowy „A ram, sam, sam”. Obydwa tańce zostały przez zgromadzoną publiczność nagrodzone gromkimi brawami. Po chwili na scenie pojawił się zespół „Ich Trzech” w składzie: Konrad, Filip i Michał. Zespół powstał w wyniku ewolucji dziecięcego zespołu o wdzięcznej nazwie „Różowy Balonik” i obecnie zyskuje coraz większą popularność na szkolnej i lokalnej arenie. W wykonaniu zespołu publiczność usłyszała dwa utwory, pierwszy w rytmie rock and rolla, o podobnie brzmiącym tytule „To był modny rock and roll”, a drugi to szlagier sylwestrowy ubiegłego roku popularnego wykonawcy Sławomira „Miłość w Zakopanym”. Brawurowe wykonanie wokalne i gitarowe solo Michała porwało publiczność, która klaskała, śpiewała i szalała w rytmie znanych wszystkim przebojów. Na zakończenie nasi uczniowie wykonali kilka utworów instrumentalnych zagranych na dzwonkach na tubach - diatonicznych. Grający to: Ula, Ola, Mirek i Michał. Były emocje, skupienie i cisza na sali, pozwalająca wysłuchać i właściwie docenić poprawność i wysiłek włożony w wykonanie niełatwych solowych utworów. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni, wszyscy otrzymali wyróżnienia i nagrody, uznanie jury oraz gromkie brawa publiczności. Konkurs odbywał się w atmosferze miłej zabawy, radości i życzliwości a uczestnicy byli dumni i zadowoleni, że ich wysiłek został doceniony i nagrodzony.
Opracował Bogusław Sowa

„IV Przerwa na czytanie”


09 maja 2019 roku w ramach ogólnopolskiej akcji czytelniczej - bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie - „IV Przerwa na czytanie” w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Kobylance stworzone zostały 4 strefy – czytania (4 przerwy na czytanie w różnych miejscach): Pierwsza przerwa na czytanie nastąpiła o 10.30 w klasie Słoneczniki, gdzie została przeczytana „Śpiąca królewna”. Aby nadać tajemniczości temu wydarzeniu uczniowie przebrali się za wybrane postaci z bajki, słuchacze dobrze się bawili odgadując za kogo koledzy się ucharakteryzowali. Udział wzięli pracownicy administracji, obsługi, nauczyciele, wychowawcy w liczbie 35 osób. Druga strefa czytania nastąpiła w kinie „Farys” w Bieczu o 12.00 po występach naszych uczniów w konkursie „Na Skrzydłach Muzyki”. Uczniowie zebrali się na scenie i opiekun przeczytał bajkę p.t. „Dzielny Ołowiany Żołnierzyk” Hansa Christiana Andersena. Trzecia strefa czytania odbyła się o 15.30 w Gminnej Bibliotece w Kobylance gdzie czytano „Dziewczynkę z zapałkami” Hansa Christiana Andersena. Tym razem czytali dla nas p. Lidia z biblioteki, p. Andrzej - sołtys wsi Kobylanka, wychowawcy i uczniowie – razem 13 osób. Ostatnia przerwa nastąpiła podczas zajęć w internacie o 17.00, gdzie czytano książkę Braci Grimm „Gęsiareczką”, udział wzięło razem 23 osoby.
Reasumując w Naszym Ośrodku odbyły się 4 przerwy na czytanie w różnych miejscach - utworzono 4 strefy czytania. Cała społeczność szkolna była zaangażowana w ogólnopolską akcję bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie. Wszyscy bardzo chętnie włączyli się do akcji czytania; czytając wybraną bajkę lub uważnie słuchając i odpowiadając na zadane pytania. Były to ciekawe przerwy, które pokazały, że można sięgać po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu wspólnie integrując się ze środowiskiem.
Honorowy patronat nad akcją objęła Fundacja „ABCXXXI - Cała Polska czyta dzieciom”, Ewa Rawa - Lubuski Kurator Oświaty oraz Jacek Wójcicki - Prezydent Miasta Gorzowa Wielkopolskiego. Akcja realizowana w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Patronat medialny: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.
Opracowała Joanna Mliczek

2019 - Rok Stanisława Moniuszki


Z okazji 200 – lecia urodzin wielkiego kompozytora polskiego Stanisława Moniuszki rok 2019 został ogłoszony rokiem Moniuszki. Wydarzenie to jest okazją do przybliżenia jego twórczości tak mocno związanej z Polską tradycją ludową. Na zajęciach w dniu 14.05.2019 r. wychowankowie Ośrodka zapoznali się z życiem i twórczością Moniuszki słuchając znanych pieśni – „Prząśniczki”, „Znasz li ten kraj” oraz „Pieśni Wieczornej” - których treścią jest zwykłe życie ludzi i głęboka miłość do Ojczyzny.
Opracowała Anna Przepióra

Święta majowe


W poniedziałek 29 kwietnia podczas wspólnych zajęć internatowych mówiliśmy o zbliżających się świętach majowych. 1 maja - Święto Pracy, 2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, 3 maja – Święto Konstytucji 3 maja. Zajęcia były okazją, do rozmowy o patriotyzmie, symbolach narodowych oraz ważnych wydarzeniach z historii Polski. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną, dzięki której przybliżyli sobie znaczenie świąt majowych, obejrzeli fotografie przedstawiające najważniejsze miejsca w naszym kraju - będące symbolami narodowymi oraz te znane z najbliższej okolicy. Wspomnieliśmy również zeszłoroczny patriotyczny „Rajd dla Niepodległej” na pobliską górę Łysulę zorganizowany dla uczczenia 100 rocznicy odzyskania niepodległości. Następnie uczniowie wykonali piękne prace plastyczne kolorystycznie nawiązujące do symboli narodowych.
Opracował KR

XXV Prezentacje Wielkanocne Gminy Gorlice


Na tegorocznych XXV Prezentacjach Wielkanocnych Gminy Gorlice, w świątecznej atmosferze publiczność oceniała wspaniałe kosze wielkanocne. Oprócz konkursu na tradycyjną pisankę pisaną woskiem i drapaną zorganizowano również część warsztatową podczas, której do zmagań plastycznych zaproszono obecnych na sali samorządowców, parlamentarzystów oraz proboszcza. Wykonane prace zostały wylicytowane na rzecz chorej Antosi, której rodzice zbierają pieniądze na zagraniczną operację. Na sali WDK nie zabrakło również pięknie ozdobionych palm, z którymi mieszkańcy uczestniczyli w uroczystej Mszy w Sanktuarium. Oprócz przedstawicieli naszego Ośrodka w imprezę zaangażowane były: dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe reprezentujące: Przedszkola, Zespoły Szkół, Koła Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszenia, Zespoły Ludowe, Filie Ośrodka Kultury oraz osoby prywatne. Całość wydarzenia uświetnił występ Scholi Turbo-Anioły z Kobylanki.
Opracował KR

Konkurs na Wielkanocne pisanki „Pisanki, pisanki, jajka kolorowe”


W środę 10 kwietnia w naszym Ośrodku odbył się finał szkolnego konkursu na najpiękniejsze pisanki. Uczniowie pod opieką swoich nauczycieli i wychowawców wykonali pisanki stosując tradycyjne i pomysłowe techniki zdobienia. Jednym z celów konkursu było pogłębienie wiedzy uczniów na temat symboliki i znaczenia pisanek. W trakcie zajęć uczniowie wysłuchali opowiadań i historii nawiązujących do tradycji wielkanocnych. Wszystkie prace wzbudziły podziw a obecni podczas zajęć studenci studiów podyplomowych z oligofrenopedagogiki wyrażali swój zachwyt starannością wykonanych prac. Jury oceniające pisanki miało naprawdę wiele pracy, a wybór tych najpiękniejszych nie był prosty. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za zaangażowanie.
Opracował KR

Dzisiaj u Nas na niebiesko


2 kwietnia z okazji Światowego Dnia Wiedzy o Autyźmie, w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Kobylance - na niebiesko. „Coroczne obchody Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu mają (…) zwrócić uwagę na niedopuszczalną dyskryminację, nadużycia i izolację, jakich doświadczają ludzie dotknięci autyzmem i ich najbliżsi. Jak podkreśla Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych, osoby z autyzmem są równe wobec prawa i przysługują im wszystkie prawa człowieka i podstawowe wolności. (…)– podkreślił w swoim przesłaniu Sekretarz Generalny ONZ, Ban Ki-moon.

Powiało teatrem


1 kwietnia 2019 r. z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru uczniowie SOSW w Kobylance uczestniczyli w warsztatach teatralnych w GCK w Gorlicach zorganizowanych przez Tomasza Tajaka. Celem warsztatów było zapoznanie uczestników „od kuchni” z tajnikami przygotowywanego spektaklu „Dorotka w krainie OZ”. Uczniowie zwiedzili garderobę i zobaczyli kostiumy aktorskie a niektóre mogli przymierzyć. Świetnie prezentowali się w pogórzńskim stroju ludowym. Następnie uczniowie mieli okazję poznać aktorów biorących udział w próbie spektaklu i razem z nimi uczestniczyć w scenie „huraganu”. Wyzwoliło to mnóstwo pozytywnej energii, na pewno przyczyniło się do chęci improwizacji i spontaniczności oraz integracji biorących w scenie autorów.
Opracowała Maria Głowacka - Grądalska

Uczniowie SOSW z Kobylanki po raz trzeci na podium


„Jestem artystą – od pasji do profesji” – to temat XVIII Małopolskiego Konkursu Kucharsko - Cukierniczego organizowanego w Zespole Szkół Specjalnych w Krakowie 27–28.03.2019. Impreza ma za sobą długą tradycję, a jej tegoroczny temat szczególnie pobudzał wyobraźnię. Tematyką tegorocznego konkursu była kontynuacja projektu „Jestem artystą!” realizowanego w ZSS nr 14, którego konkluzją jest stwierdzenie, że w sztuce nie ma barier. Małopolski Konkurs Kucharsko – Cukierniczy nazywany również międzynarodowym od 2001 roku integruje uczniów szkół branżowych specjalnych z Małopolski i zagranicy, pozwala im zaprezentować talenty kulinarne, a także współzawodniczyć z rówieśnikami z innych szkół. Głównymi założeniami konkursu jest wykorzystanie produktów lokalnych, tradycyjnych przepisów, promowanie kultury gastronomicznej co doskonale wpisuje się w główne założenia Projektu Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej Kraków 2019. W tegorocznym konkursie wzięło udział 34 uczniów w tym 10 drużyn kucharskich i 7 drużyn cukierniczych. Patronat honorowy nad konkursem objęli: Wojewoda Małopolski, Marszałek Województwa Małopolskiego, Prezydent Miasta Krakowa, Małopolski Kurator Oświaty Barbara Nowak oraz Rada Dzielnicy XVIII. Puchary dla zwycięskich drużyn ufundowała Małopolska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości, Stowarzyszenie Małopolskich Kucharzy i Cukierników. Uczestników konkursu oceniało profesjonalne jury w skład którego weszli przedstawiciele Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej i Stowarzyszenia Małopolskich Kucharzy i Cukierników. W trakcie konkursu uczestnicy ekip kucharskich wzięli udział w warsztatach w restauracji Hawełka. Szkołę w Kobylance reprezentowali uczniowie Konrad Kędra i Mirosław Wróblewski. Uczniów do konkursu przygotowała mgr Maria Ludwin. W konkursie brali również udział uczniowie SOSW z Szymbarku Mateusz Gucwa i Grzegorz Kotowicz pod opieką mgr Renaty Rafy , którzy zostali nagrodzeni za „Inspirujący smak potrawy”. Udział w takim konkursie jest doskonałą okazją do wykorzystania i doskonalenia umiejętności zawodowych, daje też odwagę do pokonywania barier. To dzięki niej młodzi ludzie, mimo niepełnosprawności mogą aktywnie funkcjonować w naszej społeczności i na rynku pracy.
Opracowała Maria Ludwin

Palmy Wielkanocne Warsztaty Rękodzieła


Zbliżają się Święta Wielkanocne, którym zawsze towarzyszą wiosenne kolory i piękne dekoracje. Nasi wychowankowie w środę 27 marca wzięli udział w warsztatach "PALMY WIELKANOCNE WARSZTATY RĘKODZIEŁA" w Skansenie Wsi Pogórzańskiej im. prof. Romana Reinfussa w Szymbarku. Dowiedzieli się jakie znaczenie w tradycji miała palma wielkanocna, jak była wykorzystywana poświęcona palma. W trakcie zajęć każdy uczestnik wykonał własnoręcznie palmę wielkanocną z trzciny wodnej, bukszpanu, gałązek wierzbowych z baziami i z samodzielnie przygotowanych kwiatów z bibuły.
Opracowała Maria Głowacka - Grądalska

Maria Grzegorzewska Patron naszego SOSW


W dniu 26.03.2019 r. na zajęciach popołudniowych wychowankowie SOSW w Kobylance zapoznawali się z patronem szkoły – Marią Grzegorzewską. Zajęcia te są jednym z elementów realizacji autorskiego programu „Przygoda z Tradycją” będącego kontynuacją ubiegłorocznego programu „My dla Niepodległej” realizowanego w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Programy te mają na celu przybliżenie osobom niepełnosprawnym trudnych pojęć związanych z poczuciem tożsamości i przynależności narodowej oraz kształtowanie obywatelskich postaw, które urzeczywistniają się przez doświadczenia społeczne i kulturowe w najbliższym środowisku. Patron szkoły – Maria Grzegorzewska była prawdziwym Przyjacielem dzieci i dorosłych, pedagogiem i profesorem wielu pokoleń osób niepełnosprawnych i ich nauczycieli. Na zajęciach uczniowie poznali historię jej życia i „złote myśli”, które pokazywały jej wyjątkową troskę o każdego człowieka. Dowiedzieli się również, że Maria Grzegorzewska jest twórcą najbardziej znanej metody pracy z osobami niepełnosprawnymi. Pomimo trudnych pojęć – patron, twórca, nauczyciel, metoda - z jakimi musieli się zmierzyć w czasie zajęć, uczniowie świetnie sobie poradzili, rozwiązali krzyżówkę tematyczną, poukładali puzzle i próbowali naszkicować portret patronki naszej szkoły. Efekty ich działań możemy podziwiać na szkolnej ekspozycji. Obserwatorami zajęć byli studenci studiów podyplomowych „Oligofrenopedagogiki”, a zajęcia przygotowali i prowadzili nauczyciele: Anna Przepióra i Krzysztof Ryznar.
Opracowała Anna Przepióra

Biskup w SOSW


25 marca 2019 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym odbyło się spotkanie uczniów i pracowników z Biskupem Janem Wątrobą – ordynariuszem diecezji rzeszowskiej, który wizytował Parafię w Kobylance.

Małopolska Marzanna


Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów, oddział Skansen Wsi Pogórzańskiej im. prof. Romana Reinfussa w Szymbarku po raz 9 zorganizowało podsumowanie konkursu Małopolska Marzanna 2019. Impreza odbyła się 21 marca czyli pierwszego dnia wiosny w Kasztelu w Szymbarku. Wśród nagrodzonych i wyróżnionych uczestników konkursu znaleźli się również uczniowie i wychowankowie naszego SOSW, którzy pod okiem swoich nauczycieli i wychowawców wykonali kilka kukieł – marzann, które kolorystyką stroju i poszczególnymi elementami podkreślały ich „małopolskość”. Po części oficjalnej uczestnicy przemaszerowali ze swoimi marzannami na pobliską polanę, nad rzeką Ropą i tam pod okiem strażaków, marzanny zostały spalone. Pierwszą, w ogień wrzuciła Maria Gubała, Starosta Gorlicki, następne dołożyli Jan Przybylski, Wójt Gminy Gorlice oraz Zdzisław Tohl, Dyrektor Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów. W taki sposób pożegnana zima raczej nie będzie miała ochoty na szybki powrót. Konkurs został zorganizowany pod honorowym patronatem Witolda Kozłowskiego - Marszałka Województwa Małopolskiego. Następnego dnia w naszym Ośrodku Pani Dyrektor na uroczystym apelu podziękowała młodszym i starszym uczestnikom konkursu i w obecności pozostałych uczniów wręczyła zdobyte nagrody i dyplomy. Wszystkim uczestnikom i laureatom serdecznie gratulujemy!!
Opracował KR

Światowy Dzień Zespołu Downa


Załóż kolorowe skarpetki na Światowy Dzień Zespołu Downa.


Światowy Dzień Zespołu Downa ustanowiono z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa w roku 2005. Od roku 2012 został objęty patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Pierwszy raz obchodzono ten dzień w 2006 roku. Nie bez przyczyny dzień ten wyznaczono na 21 marca. Nie tylko jest to pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, który uosabia narodziny nowego życia i narodziny niezwykłych ludzi, ale przede wszystkim odnosi się do samej istoty choroby. Zespół Downa związany jest bowiem z obecnością dodatkowego, trzeciego chromosomu 21.

Dzień Kobiet


12 marca w naszym Ośrodku odbyła się akademia z okazji Dnia Kobiet. W trakcie programu artystycznego uczniowie pięknie śpiewali i recytowali wiersze doceniając w ten sposób pracę i obowiązki wszystkich Pań. Wiele uśmiechu i braw wzbudziła zabawa muzyczna z udziałem Pań zatrudnionych w Ośrodku. Następnie wszyscy uczestniczyli w pysznym poczęstunku. Pani Dyrektor podziękowała Panom organizującym akademię i z okazji Dnia Mężczyzn wręczyła zabawne upominki.
Opracował KR

Spotkanie z przedstawicielem KRUS-u


Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Kobylance przystąpił do udziału w IX Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla Dzieci „Bezpiecznie na wsi: maszyna pracuje a dziecko obserwuje”, organizowanym przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem sprawuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Szkoleniowe spotkanie uczniów z pracownikiem KRUS –u odbyło się w czwartek 28 lutego w jadalni ośrodka. Przeprowadzona została pogadanka na temat bezpieczeństwa podczas prac w gospodarstwie rolnym, ze szczególnym uwzględnieniem zapobiegania wypadkom z udziałem maszyn rolniczych. Przedstawiciel KRUS-u omówił najważniejsze zasady przy pracy i obsłudze ciągników i maszyn rolniczych oraz zwrócił uwagę na wypadki jakie pojawiają się coraz częściej z udziałem dzieci głównie podczas prac polowych. Wyjaśnił uczniom jak zapobiegać i unikać sytuacji, które byłyby zagrożeniem dla ich życia i zdrowia. Zachęcił do udziału w konkursie plastycznym , którego celem jest promowanie wśród uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą na terenie gospodarstwa rolnego. Mamy nadzieję że minione spotkanie utrwali wśród uczniów podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas zabaw i prac polowych na wsi oraz zainspiruje do udziału w tegorocznej edycji konkursu.
Opracowała MM

Rozstrzygnięcie konkursu„Zagrożenia internetowe”


W środę 27 lutego w naszej jadalni szkolnej odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego zorganizowanego wspólnie z Powiatową Komendą Policji w Gorlicach p.t. „Zagrożenia internetowe”. Celem konkursu było propagowanie bezpiecznego dostępu osób młodych do zasobów internetowych, zapoznanie z problematyką bezpieczeństwa online, promocja pozytywnego wykorzystywania Internetu oraz rozwijanie wrażliwości estetycznej i plastycznej. Wszyscy uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie i samodzielnie bądź z pomocą nauczyciela na miarę swoich indywidualnych możliwości wykonali piękne prace plastyczne, które zostały wyeksponowane w szkolnej stołówce. Komisja konkursowa w następującym składzie: aspirant sztabowy Karolina Gurba, mł. aspirant Tomasz Toczek, dyrektor Dorota Pyznar i wicedyrektor Joanna Mliczek, poddała zaprezentowane prace wnikliwej ocenie. Ponieważ poziom wszystkich przygotowanych dzieł był bardzo wysoki, członkowie jury uznali, że każdy z uczestników konkursu zasługuje na nagrodę. Dodatkowo wyróżnione zostały prace sześciu uczniów: Michała, Mateusza, Oli, Mirka, Wiktora i Maksa, którzy szczególnie zaangażowali się w konkurs, a w wykonane samodzielnie prace włożyli ogromny wysiłek, za co dostali dyplomy, cenne nagrody i upominki przywiezione przez funkcjonariuszy. Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy.
Opracowała JM

Bal karnawałowy


W blasku migocących światełek w dniu 07.02.2019r. w SOS-W w Kobylance odbył się Bal karnawałowy. Pani dyrektor D. Pyznar tradycyjnie powitała dzieci i młodzież, chwaląc piękne kreacje, a szczególnie wdzięcznie poruszające się przedszkolaki w przebraniu pszczółki, elfika, myszki Miki, Aniołka i Drakuli. Oficjalnie zaprosiła do wspólnej zabawy, która została rozpoczęta Zielonym Walczykiem. Następnie miał miejsce oczekiwany pokaz strojów karnawałowych. Poszczególne grupy zaprezentowały się tańcząc wspólnie ze swoimi nauczycielami. Potem odbyło się rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejsze nakrycie głowy i ciekawe elementy stroju karnawałowego. W imieniu organizatorów oceniających przygotowanie do balu pani dyrektor pogratulowała pomysłowych i zjawiskowych strojów, wręczając jednocześnie grupowe dyplomy z nagrodami. Korzystając z tej miłej chwili pani wicedyrektor J. Mliczek pochwaliła wychowanków za systematyczne czytanie bajek z rodzicami i również wręczyła dyplomy za udział w Szkolnych Przygodach Gangu Słodziaków wraz z maskotkami lub książkami otrzymali je: Laura D., Żanetka M., Kacper H., Julian M., Tomasz M., Kacper T., Ola I., Mirek W., Michał T. Po tych wyróżnieniach bal rozkręcił się na dobre, a to dzięki wspaniałej muzyce granej na żywo. Wspólna zabawa taneczna przeplatana była konkursami. Hitem był Taniec z gwiazdami w dwóch kategoriach wiekowych. W tej młodszej królem i królową balu zostali: Kacper T. i Majka G., a w starszej Filip S. i Oleńka I. We wspólnym kółeczku dzieci wytańczyły Kaczuszki i bawiły się w Chusteczkę haftowaną. Odbył się też Taniec z balonikami, w których pary wykazały się dużą wytrwałością. Był też czas na wspólny poczęstunek. Znowu zabawa przy najnowszych przebojach Disco Polo i wreszcie Pociąg pędzący po korytarzu szkolnym. Kolejne konkursy: zbieranie płatków róż czy rzut do celu kulami z gazet. W końcu ulubiona zabawa z krzesełkami, w której zwycięzcami zostali Konrad K. i Ela B. Gorące rytmy, występy artystyczne Filipa S., Konrada K., Michał H., Wiktora P., wspólny śpiew i radość na twarzach towarzyszyła wszystkim uczestnikom szkolnej zabawy.
Opracowała Stanisława Rybczyk

Spotkanie z Policją w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu


We wtorek 5 lutego obchodzony był Dzień Bezpiecznego Internetu. Poprzez hasło tegorocznego DBI „Działajmy razem” organizatorzy zachęcają do współpracy nauczycieli, rodziców oraz wszystkich użytkowników korzystających z zasobów internetowych do działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do urządzeń mobilnych tj. telefonów komórkowych, smartfonów , tabletów. Tegoroczne obchody odbywają się pod patronatem Ministerstwa Cyfryzacji, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Rzecznika Praw Obywatelskich, Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz Komendy Głównej Policji. W ramach Dnia Bezpiecznego Internetu 12 lutego uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kobylance gościli przedstawicieli Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach panią aspirant sztabowy Karolinę Gurbę oraz mł. aspiranta pana Tomasza Toczka – dzielnicowego Gminy Gorlice. Funkcjonariusze omówili szereg zagrożeń jakie czyhają na dzieci i młodzież w Internecie oraz jak można ich uniknąć. Dowiedzieli się jak ważne jest odpowiednie korzystanie z urządzeń mobilnych, aby nie stały się one narzędziem agresji i przemocy rówieśniczej. Dużo uwagi poświęcili problemowi nadmiernego korzystania z sieci, które może okazać się szkodliwe i uzależniające. Zaprosili również uczniów wraz z wychowawcami do udziału w konkursie plastycznym „Zagrożenia Internetowe”, a dla wszystkim uczestników biorących udział w konkursie przewidziane zostały nagrody. Warto pamiętać, aby rodzice kontrolowali ilość czasu jaką dzieci spędzają w Internecie oraz zwracali szczególną uwagę na to, co oglądają i w jakie gry grają.
Opracowała MM

„Jasełka na strychu”


W tym roku w świąteczny nastrój przeniósł nas teatrzyk „Bajka” działający w naszej szkole w którym nasi uczniowie zaprezentowali „Jasełka na strychu”. Swoją obecnością zaszczycili nas: Starosta Powiatu Gorlickiego pani Maria Gubała, Wicestarosta - Stanisław Kaszyk, Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu -Tadeusz Mikrut, Ksiądz proboszcz – Roman Gierek, rodzice, nauczyciele, wychowawcy. Przedstawienie owiane tajemniczością, podtrzymujące emocje widzów, przykuwało uwagę wszystkich zgromadzonych. Pozwoliło nam, cofnąć się do dzieciństwa, do ulubionych przedmiotów, gromadzonych skarbów, które mocą wyobraźni przemawiały do nas. Akcja jasełek toczyła się w magicznym miejscu, jakim jest strych pewnego domu, do którego na Święta Bożego Narodzenia przyjeżdża dwoje dzieci. Podczas gdy rodzice przygotowują wigilię, dzieci nudząc się, zaglądają na strych pełen starych gratów. Wśród nich jest skrzynia, wieszak , stary fotel, skrzydła anioła, sianko, korona i kije. Jak się potem okazuje przedmioty te żyją i do tego bardzo dokładnie znają historię Narodzenia Pańskiego, którą ze szczegółami opowiadają głównym bohaterom. Widzowie zobaczyli przepełnione kolędami sceny zwiastowania, poszukiwania wolnej gospody, narodziny w stajence a także reakcje pasterzy i przybyłych mędrców. Strych okazał się miejscem gdzie łączy się nasz współczesny świat z historią Bożego Narodzenia. Przedstawienie było wyjątkowe. Piętnastu uczniów z dużym zaangażowaniem odgrywało swoje role i przeżywało magię świąt wspólnie z widzami. Przedstawienie przygotowały: Maria Ludwin, Bernadeta Bochenek, Patrycja Bochenek, Kinga Jurusik, Ewa Slisz-Jędrzejowska.
Opracowała Maria Ludwin

Mikołajkowe spotkanie przy herbacie


Po południu 17 grudnia nasz Ośrodek odwiedzili uczniowie z Miejskiego Zespołu Szkół nr 1 w Gorlicach. Goście w imieniu Św. Mikołaja przekazali naszym wychowankom drobne upominki. Następnie wszyscy obejrzeli film animowany opowiadający historię narodzin Pana Jezusa w Betlejem. Spotkanie upływało w miłej i serdecznej atmosferze przy gorącej herbacie i słodkim poczęstunku.
Opracował KR

Kochają go wszystkie dzieci za dobroć i za radość jaką im przynosi...
...Mikołaj, bo o nim mowa, pojawił się w naszej szkole....


We wtorek, 11 grudnia do SOSW w Kobylance przybył gość szczególny: Święty Mikołaj. Radość uczniów była ogromna, tym bardziej, że zawitał do szkoły dwukrotnie. Mikołaj, który przybył jako pierwszy pojawił się w naszym ośrodku dzięki dobremu sercu i życzliwości młodzieży z I LO im. M. Kromera w Gorlicach. Piękne stroje, zaangażowanie Mikołaja oraz towarzyszących mu aniołków i diabełków zasługują na słowa uznania. Uczniowie SOSW w Kobylance przywitali Mikołaja piosenką i wierszykami w specjalnie przystrojonej na tą okazję sali. Chcąc pomóc Mikołajowi w rozdawaniu prezentów uczestniczyli w konkursach. Wygrani otrzymali zaszczytne miano POMOCNIKÓW ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA. Każdy z uczniów miał możliwość rozmowy i indywidualnego zdjęcia z Mikołajem. Po otrzymaniu prezentów wszyscy wesoło się bawili przy muzyce prezentując swoje umiejętności taneczne. Gorąco dziękujemy uczniom I LO im. M. Kromera w Gorlicach oraz ich opiekunom Pani Annie Halibożek i Pani Elizie Niewiadomskiej za słodkie prezenty oraz za wspólnie spędzony czas podczas zabaw.
Chwilę po wyjściu „pierwszego Mikołaja” uczniów zaskoczyła kolejna niespodzianka. Do szkoły przyjechał „drugi Święty Mikołaj”. Radości dzieci nie da się opisać, ją trzeba było zobaczyć i przeżyć. Święty Mikołaj, elfy, skrzaty, życzliwość, rozmowy, okazane serce, słodkie prezenty. To wszystko wniosła wizyta „Mikołajów na Motocyklach”. Bardzo dziękujemy motocyklistom z Nowego Sącza i okolic oraz strażakom z Grudnej Kępskiej za wywołanie tak wielu uśmiechów na twarzach naszych dzieci, zarówno tych małych jak i dużych.Mikołajom i ich pomocnikom jeszcze raz, z całego serca, DZIĘKUJEMY. I prosimy aby nigdy nie zapomnieli o naszej szkole.
Opracowała M. Kozub

W oczekiwaniu na Św. Mikołaja


Tradycyjnie jak co roku wychowankowie SOS-W w Kobylance z niecierpliwością oczekiwali przyjścia Św. Mikołaja. Czas oczekiwania upłynął pod znakiem wielu atrakcji. Najpierw obejrzeli film o Mikołaju a następnie rozwiązywali zagadki o tematyce mikołajkowej i udekorowali jadalnię. Mikołaj zjawił się jednak nocą 6 grudnia, pozostawił prezenty i list, który skierowany był do dzieci nie nocujących w Ośrodku. List zawierał informację jak po znakach Św. Mikołaja dotrzeć do pozostawionych prezentów. Strzałki wskazały drogę do miejsca gdzie dzieci odnalazły podarunki od Św. Mikołaja. Radości nie było końca.
Dziękujemy Św. Mikołaju i prosimy pamiętaj o nas za rok.
Opracowała KM

Spotkanie ze Strażakiem


W dniu 03.12.2018 r. odbyło się spotkanie ze Panem Piotrem, strażakiem z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach, który poinformował zebranych o Ogólnopolskiej Kampanii Edukacyjno – Informacyjnej Państwowej Straży Pożarnej. Przedstawił przyczyny i zagrożenia pożarowe tragiczne w swoich skutkach. Omawiał jak należy zachować się podczas zaczadzenia oraz pożaru. Przypomniał numery alarmowe. Podkreślał ważność zamontowania „czujki” w mieszkaniach celem bezpieczeństwa zdrowia i życia. Ponadto zachęcał do udziału w ogłoszonym przez komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej Szefa Obrony Cywilnej Kraju gen. brygadiera Leszka Suski cztery konkursy kalendarzowe dla dzieci i młodzieży: 1.INDYWIDUALNY KONKURS INTERNETOWY. Dla tych, którzy lubią szperać w internecie. Konkurs skierowany jest do uczniów klas 1-5, do którego można zaangażować rodziców lub opiekunów. Ten konkurs będzie aktywny w marcu, tak więc macie jeszcze chwilę!
2.KLASOWY KONKURS NA SCENARIUSZ GRY TERENOWEJ. To konkurs, w którym weźmie udział cała klasa (4-8 oraz gimnazja), to świetny pomysł na zaangażowanie poprzez zabawę wszystkich uczniów oraz nauczyciela. W napisaniu scenariusza gry terenowej liczą się wszystkie pomysły i głosy, to praca w zespole oraz możliwość przetestowania gry, którą stworzycie.
3.INDYWIDUALNY KONKURS PLASTYCZNY – PROJEKT KARTKI KARTKA BOŻONARODZENIOWA lub WIELKANOCNA pt. „Kartka od strażaków”. Jesteś uczniem klas 1-6, lubisz rysować, szkicować, masz zdolności plastyczne? – ten konkurs jest właśnie dla Ciebie. Stwórz kartkę okolicznościową, którą chciałbyś dostać od strażaka. Jakie elementy na niej powinny się znaleźć, postawisz na klasykę i minimalizm, czy bogactwo szczegółów?
4.KLASOWY KONKURS NA SPOT FILMOWY „Pożar w szkole – znam zasady bezpiecznej ewakuacji”. To drugi z konkursów dla całej klasy (4-8 oraz gimnazja). Możecie poczuć się aktorami, scenarzystami, operatorami „kamer”, a może ktoś z Was stworzy własną muzykę. Praca w zespole przy tym przedsięwzięciu pozwoli Wam poznać swoje zdolności i predyspozycje, a przy okazji będzie materiałem który poruszy kwestie bezpieczeństwa w Waszej szkole.
Opracowała Stanisława Rybczyk

Spotkanie z poetą Jerzym Gronkiewiczem


W czwartkowe południe 29 listopada 2018 r. w ramach ogólnopolskiej akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” mieliśmy okazję zapoznać się z twórczością Pana Jerzego Gronkiewicza, który z wykształcenia jest lekarzem internistą, a z zamiłowania poetą. W 2008 roku wydał swój pierwszy tomik poezji dla dzieci pt. "Pośród skałek", z którego zaprezentował nam swoją twórczość i zademonstrował swój talent muzyczny. Grał na gitarze i śpiewał teksty do których sam skomponował muzykę. Ujął nas pierwszym tekstem śpiewanym p.t. „ Żabka”, dzieci od razu weszły w rytm utworu akompaniując grzechotkami i marakasami. Następne utwory „Ślimak” i „Pszczółka” wprowadziły ożywienie, radość i chęć spontanicznego tańca – szczególnie wśród przedszkolaków. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Autor podtrzymywał kontakt z publicznością rozmowami o przyrodzie, patriotyzmie, religii, a młodzi słuchacze zostali zaangażowani we wspólny występ poprzez śpiew i grę na instrumentach. Po zakończonym występnie Pan Jerzy Gronkiewicz podarował dzieciom swoje książki, a dzieci uhonorowały go gromkimi brawami i podziękowaniami. Naszemu gościowi dziękujemy za spotkanie, dostarczone emocje i mamy nadzieję na kolejne. Przytoczę jeszcze utwór, który wydaje mi się bardzo aktualny w dzisiejszych, zabieganych czasach:

Jerzy Gronkiewicz
UBAWIĆ STWÓRCĘ
kiedyś bawiłem mego Stwórcę
tak śmiał się ze mnie śmiał
mówiłem co mam zrobić jutro
i jaki mam odległy plan

kląłem tupałem w wielkiej złości
szalałem jak to jak to tak
a On się bawił i uśmiechał
bo zwykle miał swój własny plan

dzisiaj niczego nie planuję
budzę się rano żywy tak
w spokoju dzień realizuję
i takie dzisiaj plany mam


Opracowała: Joanna Mliczek

Wycieczka do Powiatowego Urzędu Pracy


Uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy w SOSW w Kobylance w listopadzie 2018 r. odwiedzili Powiatowy Urząd Pracy w Gorlicach realizując założenia Programu Doradztwa Zawodowego. Program zakłada szereg działań mających na celu poznanie różnych zawodów, określenie swoich indywidualnych zainteresowań oraz zachęcenie do ciągłego zdobywania nowych umiejetności przez naszych uczniów.

Zabawa andrzejkowa w Krygu


W środę 28 listopada gościliśmy w Szkole Podstawowej w Krygu. Nasi przyjaciele z klasy 5 pod opieką Pani Ewy Przybycień zorganizowali wspaniałą zabawę andrzejkową połączoną z tradycyjnymi wróżbami. Impreza zakończyła się pysznym poczęstunkiem różnymi słodkościami oraz smakowitą pizzą. Podczas wyjazdu opiekę sprawowały: Maria Głowacka - Grądalska oraz Anna Przepióra.
Opracował KR

Znam Swoje Prawa


W czwartek 22 listopada 2018 r. odbyło się podsumowanie akcji Znam Swoje Prawa. Uczniowie z naszego Ośrodka wykonali prace plastyczne - plakaty ilustrujące prawa dzieci wynikające z międzynarodowej Konwencji o Prawach Dziecka. Uczestnicy obejrzeli prezentację, pozwalającą przypomnieć i utrwalić najważniejsze prawa przysługujące dzieciom. 20 listopada obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka.
Opracowała: JR

Podsumowanie programu „My dla Niepodległej”


We wtorek 20 listopada odbyła się uroczysta akademia z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W części artystycznej uczniowie zaprezentowali piosenki, pieśni oraz wiersze patriotyczne. Podsumowaliśmy również program "My dla Niepodległej" realizowany od września 2017 r. do czerwca 2018 r. Uczniowie podczas prezentacji multimedialnej przypominali sobie imprezy oraz akcje w, których uczestniczyli a które nawiązywały do tematyki niepodległościowej lub troski o nasz kraj. Możemy wymienić: wycieczki i wyjścia do miejsc ważnych historycznie, udział w akademiach, występach artystycznych prezentujących repertuar niepodległościowy, udział w akcjach ekologicznych popularyzujących troskę o środowisko naszego kraju itp. Akademia została przygotowana pod kierunkiem: Marii Głowackiej- Grądalskiej, Anny Przepióry, Bogusława Sowy oraz Krzysztofa Ryznara.
Opracował: KR

Akademia z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości


15 listopada uczestniczyliśmy w akademii z okazji 100 rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się nabożeństwem w Sanktuarium Pana Jezusa Ukrzyżowanego w Kobylance następnie uczestnicy przemaszerowali do WDK w Kobylance. Przy pełnej sali artystyczne wizje trudnych dziejów Polski zaprezentowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Kobylance, dzieci z Przedszkola Samorządowego w Kobylance oraz nasi wychowankowie wspólnie z uczennicami ze Szkoły Podstawowej w Krygu. Miejscowa grupa rekonstrukcyjna przybliżyła sytuację polityczną na ziemi gorlickiej w przededniu odzyskania niepodległości, zaprezentowała umundurowanie oraz broń jaką posługiwali się Polacy w zaborze austriackim. Zespół Folklorystyczny „Beskidy" wraz z członkami Zespołu Folklorystycznego „Polanie" oraz Stowarzyszenie Kobiet Wsi Kobylanka śpiewali pieśni patriotyczne, które wzruszyły tak licznie zebranych mieszkańców. Nasi podopieczni przedstawili program artystyczny "Jestem Polką, jestem Polakiem..." przygotowany przez: Annę Przepiórę, Marię Głowacką - Grądalską, Bogusława Sowę oraz Ewę Przybycień ze szkoły w Krygu.
Opracował: KR

My też pomagamy bić „Rekord Dla Niepodległej”


W piątek 9 listopada o godz. 11.11 odśpiewaliśmy wspólnie hymn narodowy w ramach akcji „Rekord Dla Niepodległej”. Nasi uczniowie pięknie wystrojeni w białe koszule i z przypiętymi kotylionami zaprezentowali swoje umiejętności wokalne. Również najmłodsza grupa przedszkolaków pięknie śpiewała aż 4 zwrotki hymnu. Wszystkim zebranym przygrywał p. Bogdan Sowa a Konrad z dumą trzymał naszą biało - czerwoną falgę. Pani Dyrektor korzystając z okazji wręczyła również Konradowi dyplom oraz drobny upominek za udział w projekcie kulinarnym.
Opracował: KR

Przedstawienie kukiełkowe „Legenda o Smoku Wawelskim”


W czwartek 8 listopada naszą szkołę odwiedził teatr kukiełkowy z Nowego Sącza. Uczniowie mieli okazję obejrzeć przedstawienie pt. „Legenda o Smoku Wawelskim”. Pięknie przygotowana oprawa graficzna i muzyczna sprawiła że uczniowie z wielkim zaciekawieniem oglądali przedstawienie. Na zakończenie spotkania nasi wychowankowie mogli z bliska obejrzeć kukiełki i porozmawiać z lalkarzami.
Opracowała Marta Machowska

Powiatowy Konkurs Recytatorski „Na Skrzydłach Poezji”


Już szósty raz nasi wychowankowie zaprezentowali swoje talenty recytatorskie na  Powiatowym Konkursie Recytatorskim zorganizowanym w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Strzeszynie. Wszyscy reprezentanci zajęli pierwsze miejsca w swoich kategoriach. Z  okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości tematyka występów nawiązywała do treści patriotycznych, opisywała piękno naszego kraju, jego kulturę i  tradycję.
W konkursie uczestniczyli: Michał, Filip i  Konrad. Gratulujemy i  życzymy dalszych osiągnięć.
Opracowały: Stanisława Rybczyk, Maria Grądalska

Medal Komisji Edukacji Narodowej dla nauczyciela z naszej szkoły


Miło nam poinformować, że w dniu 25 października 2018 roku nauczyciel naszej szkoły Pani Magdalena Kozub otrzymała Medal Komisji Edukacji Narodowej. Uroczystość odbyła się w sali konferencyjnej Narodowego Banku Polskiego w Krakowie. Medale i nagrody wręczała w imieniu minister Anny Zalewskiej Małopolska Kurator Oświaty Barbara Nowak. Medal przyznawany jest za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania, a w szczególności za działalność dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą, twórczość dla dzieci i młodzieży oraz kształcenie i doskonalenie nauczycieli.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w pracy zawodowej.

„Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”


Cała społeczność szkolna Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Kobylance włączyła się do konkursu „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”, który miał na celu inspirować dzieci do codziennego głośnego czytania. Młodsi uczniowie zabierali do domu książkę „Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków”, album z miejscem na podpis rodzica potwierdzający spędzenie czasu z książką czyli samodzielne bądź z pomocą dorosłego przeczytanie opowiadania oraz wybranego słodziaka.

Uroczyste Obchody Dnia Głośnego Czytania odbyły się 22.10.2018 r., przy odgłosach lasu – szum drzew i śpiew ptaków – płynących z głośnika. Na projektorze prezentowane były zwierzęta występujące w opowiadaniu R. Piątkowskiej pt. „Co się stanie na leśnej polanie”. Następnie zorganizowano gry i zabawy z udziałem słodziaków. Podczas tej uroczystości wręczono również wyróżnienie dla Mirosława Wróblewskiego, który brał udział w VIII edycji konkursu fotograficznego p.n. „Zwierzęta wokół nas”. Mirek wraz z rodzicami odebrał nagrodę w Dziennym Ośrodku Wsparcia w Bobowej. Cała relacja z uroczystości wręczenia nagród w Bobowej w poniższym linku: www.bobowa24.pl
Opracowała Joanna Mliczek

Kapelusze dla „Pani Jesieni”


Czwartek 25 października upłynął w naszej szkole bardzo pracowicie. Tworzyliśmy kapelusze dla „Pani Jesieni” Pomysłów było wiele. Uczniowie wraz z nauczycielami wykazali się niezwykłą kreatywnością i pomysłowością. Celem naszego konkursu było rozwijanie wyobraźni plastycznej oraz inwencji twórczej, utrwalenie znajomości charakterystycznych cech jesieni oraz uwrażliwienie na piękno barw jesiennych. Uczniowie używali różnorodnego materiału przyrodniczego, liście, kasztany, żołędzie i kwiaty. Ponieważ wszystkie prace były bardzo piękne, nagrody otrzymali wszyscy uczestnicy konkursu.
Opracowały: Patrycja Bochenek, Maria Ludwin

Warsztaty "Ekstra sposoby na niemarnowanie żywności"


We czwartek 18 października odbyły się warsztaty pt. "Ekstra sposoby na niemarnowanie żywności" przeprowadzone przez panią Martę ekspertkę z Bankiu Żywności w Krakowie. Nasi uczniowie poznawali sposoby na rozsądne kupowanie żywności, przechowywanie jej w taki sposób żeby się nie zepsuła, na właściwe układanie produktów w lodówce oraz dobieranie składników do przygotowania określonych potraw.
Opracowała JR

Dzień Edukacji Narodowej w SOSW
Pasowanie na przedszkolaków


We wtorek 16 października uroczyście obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Podczas uroczystości nasze najmłodsze maluchy zostały oficjalnie pasowane na przedszkolaków. Następnie starsi uczniowie w części artystycznej zaprezentowali swoje umiejętności aktorskie i wokalne. Pani Dyrektor Dorota Pyznar podziękowała wszystkim nauczycielom, wychowawcom oraz pozostałym pracownikom szkoły za ich codzienny trud i zaangażowanie. Zgodnie z tradycją wyróżniający się w pracy dydaktycznej nauczyciele otrzymali nagrody dyrektora. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem.
Opracowała JR

Spotkanie z Policją


W bieżącym roku szkolnym po raz kolejny Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w  Kobylance przystąpił do ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Akademia Bezpiecznego Puchatka”. Programem zostali objęci wszyscy wychowankowie placówki, którzy już od września uczestniczą w cyklu zajęć dotyczących bezpieczeństwa. Podczas zajęć przeprowadzanych w poszczególnych klasach uczniowie na miarę swoich indywidualnych możliwości utrwalali wiedzę związaną z bezpiecznym poruszaniem się na drodze, poznawali podstawowe znaki drogowe, które kojarzyli z określoną sytuacją drogową. Brali także udział w  zabawach ruchowych oraz zajęciach praktycznych – odgrywali scenki prawidłowego przejścia przez jezdnię bez świateł oraz z wykorzystaniem sygnalizacji świetlnej. Ponadto poszerzali swoją wiedzę wypełniając ciekawe karty pracy i  plansze oraz rozwiązując zagadki. Wspólnie z nauczycielami klas, wychowawcami internatu chodzili na spacery, wycieczki po najbliższej okolicy przypominając sobie jak prawidłowo przejść przez jezdnię i  zachowywać się w jej pobliżu. W  ramach realizowanego programu w czwartek 11 października 2018r. uczniowie uczestniczyli w spotkaniu z dzielnicowym Gminy Gorlice – panem Tomaszem Toczkiem. Policjant omówił zasady poruszania się po ulicy, chodniku, a  także wytłumaczył uczniom jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy pieszy powinien posiadać. Przypomniał zasady dotyczące bezpieczeństwa uczniów w szkole, a także jak należy zachować się w  kontaktach z obcymi osobami. Duże zainteresowanie wzbudziło oglądanie radiowozu policyjnego, jego wyposażenia oraz możliwość wejścia do auta. Uczniowie mogli usiąść na chwilę za kierownicą lub w  tylnej części radiowozu oraz powiedzieć kilka słów do megafonu policyjnego. Na  zakończenie spotkania wszyscy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie.
Bardzo dziękujemy za odwiedziny i  czekamy na kolejne spotkanie.
Opracowała Marta Machowska

Wycieczka patriotyczna „Na pograniczu kultur”


10 października nasi uczniowie uczestniczyli w wycieczce patriotycznej zorganizowanej z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Harmonogram obejmował: warsztaty edukacyjne w Zagrodzie Maziarskiej w Łosiu, warsztaty edukacyjne w Zagrodzie Pogórzańskiej, zajęcia rekreacyjne w Stadninie Koni Huculskich w Regietowie, obiad w Karczmie w Regietowie wraz z biesiadą przy muzyce oraz warsztaty edukacyjne w zagrodzie łemkowskiej w Gładyszowie „Życie codzienne Łemków 100 lat temu”. W naszym ośrodku ważne miejsce zajmuje kształtowanie postaw patriotycznych, które służy identyfikacji narodowej i kulturowej, przygotowuje do życia w społeczeństwie, wpływa na kształtowanie więzi z krajem ojczystym. Wycieczka umożliwiła pokazanie historii w miejscu, gdzie toczyły się ważne wydarzenia. Obok wydarzeń historycznych uczniowie zobaczyli jak wyglądało życie codzienne mieszkańców wsi pogórzańskiej i łemkowskiej sto lat temu.

Wspomnienie lata – Zioła i ziółka


We wtorek 9 października 2018 r.– można było podziwiać przepiękne zielniki wykonane przez uczniów SOS-W w  ramach wewnątrzszkolnego konkursu „Wspomnienie lata – najpiękniejszy zielnik”. Wszystkich zaskoczyła różnorodność zebranych roślin oraz pomysłowość wykonanych zielników i  plansz. Rozdanie dyplomów poprzedziły krótkie zajęcia, które były kontynuacją odbytych w   czerwcu bieżącego roku Warsztatów Zielarskich w Skansenie Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku. Nagrodą w konkursie było samodzielne wykonanie kanapek z zastosowaniem przypraw  i ziół, na  temat których uczniowie zdobywali i  poszerzali swoją wiedzę. Gościem specjalnym spotkania była Pani Pokrzywa, której przybycie bardzo ucieszyło zebranych i  wszyscy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia. W  myśl powiedzenia, że dzieci czasem są niezłymi „ziółkami” i  potrafią „parzyć” jak Pokrzywa, wszyscy zachowywali się doskonale i  miło spędzili czas przy zdrowym drugim śniadaniu. Humory i  apetyty dopisywały, a  zgromadzone zbiory cieszyły oko i  pozostawiły miłe wspomnienie lata. Temat konkursu i  zorganizowanych warsztatów cieszył się dużym zainteresowaniem dzieci i  kadry pedagogicznej, dlatego będziemy kontynuować je na wiosnę, gdy zakwitną pierwsze zioła i  ziółka.
Opracowali: Anna Przepióra, Maria Głowacka - Grądalska, Krzysztof Ryznar

Sprzątanie Świata


27 września 2018 r. nasza szkoła, jak co roku, przyłączyła się do akcji "Sprzątanie Świata". Jej celem jest promowanie poszanowania środowiska, ograniczenie ilości śmieci i ich segregacji. W bieżącym roku w porządkowanie okolicy zaangażowali się najmłodsi uczniowie z grupy ,,Maki". O godz. 9.30 uczestnicy akcji zaopatrzeni w odpowiedni sprzęt wyruszyli spod budynku szkoły i zajęli się oczyszczaniem przydzielonego im rewiru. Akcja przebiegała sprawnie, zebraliśmy kilka worków śmieci. Pogoda nam nie sprzyjała, było chłodno i wiał silny wiatr. Wróciliśmy do szkoły ok. godz. 11 z poczuciem satysfakcji z dobrze wykonanej pracy na rzecz środowiska. W szkole czekała gorąca herbata i poczęstunek z okazji urodzin kolegi. Koordynatorzy przedsięwzięcia, dziękują wszystkim za zaangażowanie i zapraszają do udziału w kolejnych programach ekologicznych.
Opracowała Anna Chudyba

Pożegnanie lata


W środę 26 września do uczniów i wychowanków z SOSW przybył niezwykły gość. Pani Lato przyjechała pożegnać się z dziećmi i przywiozła ze sobą zagadki, konkursy sportowe, zabawy przy muzyce oraz słodycze. Uczniowie podziękowali jej wspaniałym portretem namalowanym farbami oraz podarowali biżuterię wykonaną z jarzębiny. Na zakończenie wszyscy delektowali się pysznymi kiełbaskami z grilla.
Opracowała Maria Głowacka - Grądalska

Święto Pieczonego Ziemniaka w Lipinkach


W poniedziałek 24 września nasi uczniowie razem z uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej w Lipinkach obchodzili Święto Pieczonego Ziemniaka. W programie imprezy oprócz tradycyjnych zabaw, tanców i konkursów przewidziano czas na śpiewanie pieśni patriotycznych. Utwory te, pomimo podniosłego charakteru wspaniale zintegrowały wszystkich uczestników. Spotkanie zakończyło się poczęstunkiem pysznymi pieczonymi ziemniakami oraz kiełbaskami z grilla.

Lekcja historii


W Sanktuarium Pana Jezusa Ukrzyżowanego w Kobylance uroczyście obchodzono 79 rocznicę napaści ZSRR na Polskę. W intencji żołnierzy uczestników kampanii wrześniowej odprawiona została msza św. a młodzież ze Szkoły Podstawowej w Kobylance przedstawiła montaż słowno - muzyczny. Nastepnie wszyscy udali się pod obelisk na miejscowym cmentarzu gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze. W uroczystości wzięła udział grupa naszych wychowanków. Uroczystość zorganizowało Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Dominikowicko - Kobylanskiej na czele z przewodniczącą Panią Martą Krupczak.
Opracowała Maria Głowacka-Grądalska

Pani minister w SOSW


W czwartek 6 września gościliśmy Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbietę Rafalską. Pani minister oraz towarzyszące jej osoby powitał występujacy w roli gospodarza wizyty starosta Karol Górski. Uczniowie Ośrodka przedstawili program artystyczny, w którym pochwalili się swoimi umiejętnościami wokalnymi i aktorskimi. Występ wywołał ogromny zachwyt wśrod dostojnych gości, którzy gromkimi brawami podziękowali młodym artystom. Minister Elżbieta Rafalska, a także towarzyszące jej poseł na Sejm RP Barbara Bartuś i Maria Gubała, miały także okazję zobaczyć jak uczą się i mieszkają podopieczni Ośrodka. Prezentacji dokonała dyrektor SOSW Dorota Pyznar.

Wesoły początek nowego roku - Ekstra Szkolna Stołówka


W śród 365 szkół z całej Polski uczestniczących w Konkursie "Ekstra Szkolna Stołówka" zorganizowanym przez markę Delma nie zabrakło również naszego Ośrodka. Organizator przyznał pięciu placówkom nagrodę finansową na remont stołówek. Cztery z nich otrzymało w konkursie największą liczbę głosów, natomiast piąta została wytypowana przez jury programu, które zagłosowało na nasz Ośrodek. 4 września oficjalnie, z udziałem zaproszonych gości otworzyliśmy funkcjonowanie nowej, wesołej, kolorowej jadalni. Wśród licznych gości obecni byli: starosta Karol Górski, wicestarosta Jerzy Nalepka, przewodniczący Rady Powiatu Marek Bugno, przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Zofia Kamińska, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego Tadeusz Mikrut, prezes Federacji Polskich Banków Żywności Marek Borowski, przedstawicielki marki Delma Katarzyna Tomczak i Zuzanna Pomorska, projektant Katarzyna Oruba, przewodnicząca Rady Rodziców Lidia Wójcik, oraz właściciel firmy budowlanej, wykonawca remontu Władysław Łukasiak. Program uroczystości uświetnił występ artystyczny naszych uczniów, którzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Każdy z wychowanków otrzymał upominki ufundowane przez sponsora, markę Delma. Jadalnia będąca największym pomieszczeniem w szkole służy nam nie tylko podczas spożywania posiłków, ale jest również miejscem gdzie odbywają się najważniejsze szkolne uroczystości oraz spotkania z gośćmi. Przeprowadzony remont podniesie konfort spożywanych posiłków oraz przyczyni się do podniesienia jakości pracy wychowawczej i dydaktycznej. W imiemniu naszych podopiecznych bardzo dziękujemy!!