logo
DO ŻYCIA PRZEZ ŻYCIE

SPIS TREŚCI


STRONA GŁÓWNA
HISTORIA OŚRODKA
NASZ PATRON
SZKOŁA PODSTAWOWA I GIMNAZJUM
SZKOŁA PRZYSPOSABIAJACA DO PRACY
INTERNAT
KADRA
PUBLIKACJE NAUCZYCIELI
IMPREZY SZKOLNE

ZAJ. WYCHOWAWCZO-EKOLOGICZNE
ZAJĘCIA REWALIDACYJNE
KÓŁKA ZAINTERESOWAŃ
NASI PRZYJACIELE
LINKI

 

  

 

KONTAKT Z TWÓRCAMI STRONY

 

IMPREZY SZKOLNE 2016/2017

Rok szkolny 2015/2016 | Rok szkolny 2017/2018 | Rok szkolny 2018/2019

Zakończenie Roku Szkolnego


Pozostałe zdjęcia

23 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016/2017. Uczniowie zaprezentowali część artystyczną po której, Pani Dyrektor wręczyła wszystkim świadectwa. Na zakończenie uroczyście pożegnaliśmy wieloletniego pracownika Panią Józefę Karp, która przechodzi na emeryturę oraz  uczennicę Ewę kończącą edukację w naszej szkole. Wszystkim uczniom i nauczycielom życzymy wesołych i słonecznych wakacji.

Organizatorzy

Akcja "Cały Ośrodek Czyta Dzieciom"

Pozostałe zdjęcia

Akcja została przeprowadzona przez nauczycieli A. Chudybę i M. Głowacką - Grądalską z okazji 15 lat akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. W zajęciach  udział wzięli: Dyrektorzy, nauczyciele, pracownicy administracyjno - obsługowi Ośrodka. Podsumowaniem akcji czytelniczej był konkurs na temat poznanych bajek. Nagrody książkowe ufundowała Dyr. Dorota Pyznar.

Opracowała Maria Głowacka - Grądalska

Przedstawienie "Trzy świnki"


Pozostałe zdjęcia

Gimnazjaliści z MZS nr 1 w Gorlicach przygotowali niespodziankę dla naszych wychowanków na zakończenie roku szkolnego. Sami napisali scenariusz sztuki "Trzy świnki" i wystawili ją w plenerze (podwórko szkolne). Przedstawienie zostało przyjęte z wielkim zainteresowaniem, a aktorzy z opiekunem Panią Haliną Haluch otrzymali podziękowania za całoroczną współpracę z naszym Ośrodkiem.

Opracowały: Maria Głowacka -Grądalska, Anna Przepióra

Rajd na „Magurze Małastowskiej”


Pozostałe zdjęcia

Dnia 08 czerwca 2017 r. odbyły się zajęcia w ramach programu „Klub Młodego Ekologa”, od kilku lat prowadzonego przez nauczycieli Annę Chudybę i Kingę Podolską. Tym razem uczniowie wybrali się na ścieżkę historyczno – przyrodniczą „Magura Małastowska” przygotowaną przez Nadleśnictwo Gorlice. Spotkanie zaczęło się od zwiedzania cmentarza z I wojny światowej oraz kapliczki umiejscowionej w lesie. Po ścieżce oprowadzał nas pan leśniczy na co dzień opiekujący się zwiedzanym lasem. Uczniowie zapoznali się z gatunkami drzew, zwierząt, ptaków i owadów żyjących na naszym terenie. Wycieczka ta pozwoliła nam się zrelaksować, odpocząć, poobcować z przyrodą i  wprowadziła nas w wakacyjny nastrój.  Na zakończenie odbyło się pieczenie kiełbaski nad ogniskiem przygotowanym na leśnej polanie. Wszyscy bardzo miło spędzili czas. Składamy serdeczne podziękowanie dla Nadleśnictwa Gorlice.

Opracowała: Kinga Podolska

Piłkarski Dzień Dziecka na stadionie OSiR


Pozostałe zdjęcia

1 czerwca 2017 r. w godzinach popołudniowych na stadionie OSiR w Gorlicach odbył się Charytatywny Turniej Piłki Nożnej Dziewcząt o Puchar Burmistrza Miasta Gorlice. Podczas zawodów wystąpiła również drużyna SOS-W w Kobylance w składzie: Michał F., Michał T., Mirek W., Ulka W., Ola I., Justyna B., Ewa K., Krysia K., Konrad K., Filip S., Paweł R., Sebastian Sz. Trenerki drużyny  p. Dorota Pyznar oraz p. Olga Kuna – Kamińska. Nasi zawodnicy skupili się na serii rzutów karnych, techniki wykonywania rzutów były bardzo różne, liczyła się jednak skuteczność umieszczenia piłki w bramce. Nasza reprezentacja była z siebie bardzo zadowolona oraz zmotywowana do dalszego doskonalenia swoich umiejętności piłkarskich. Po zakończonych zmaganiach z piłką nożną otrzymaliśmy z rąk p. G. Bugno pamiątkowy puchar i dyplom dla szkoły, oraz indywidualnie dyplomy i drobne upominki.

Opracowała: Joanna Mliczek

 Zajęcia z sensoplastyki

Pozostałe zdjęcia

Sensoplastyka pachnąca, słodka, kwaśna, gorzka, miękka, szorstka, gładka, twarda, sucha, mokra, lekka, ciężka …
Sensoplastyka wpływa na stymulację wszystkich zmysłów:
• węchu • wzroku • dotyku • słuchu • smaku

Sensoplastyka wpływa na optymalny rozwój całego organizmu. Stymulując receptory wpływamy na rozwój połączeń nerwowych w mózgu. Im jest ich więcej tym „łatwiej” nam się myśli, tym sprawniej przebiegają wszelkie procesy analizy i syntezy w umyśle zarówno małego dziecka jak i osób dorosłych.
Cele opieramy się na ekologicznych i biodegradowalnych materiałach plastycznych, które przygotowujemy z łatwo dostępnych artykułów spożywczych. Dzięki temu mamy pewność, że nasze materiały są w pełni bezpieczne dla naszych wychowanków. Dodatkowym atutem jest aspekt ekonomiczny – możemy przygotować bardzo dużo masy plastycznej oraz farb za niewielką cenę.
Sensoplastyka wpływa na wiele aspektów rozwoju dzieci:

• wspomagamy budowanie ich świadomości ciała i przestrzeni,
• dbamy o usprawnienie ruchowe,
• wspieramy rozwój zmysłów,
• wpływamy na rozwój mowy (ośrodki w mózgu odpowiedzialne za mowę są usytuowane blisko ośrodków odpowiadających za małą motorykę – czyli pracę dłoni),
• poprzez wspólne działania pogłębiamy nasz kontakt emocjonalny z dziećmi – budujemy w ten sposób ich poczucie bezpieczeństwa.

Sensoplastyka to mnogość faktur, tekstur oraz cała paleta ekologicznych barw.
Sensoplastyka w pracy z dziećmi wpływamy na rozwój ich kreatywności oraz twórczego myślenia. Korzyści dla dzieci wynikające z uczestniczenia w zajęciach sensoplastyki:

• uwalnianie naturalnej ekspresji twórczej,
• wspieranie samodzielności,
• czerpanie satysfakcji z kreatywnego działania,
• doświadczanie sukcesów w realizacji swoich pomysłów,
• wspieranie aktywności we wprowadzanie zmian i ulepszeń,
• wychodzenie ze schematów,
• elastyczne podejście do zmian w stale zmieniającym się świecie,
• poznawanie nowych form wyrazu i działań artystycznych,
• współdziałanie i wzajemną pomoc w celu osiągnięcia zamierzonych planów,
• pielęgnowanie krytycznego i świadomego spojrzenia na rzeczywistość, które skutkuje innowacyjnością w działaniu,
• wzmacnianie wiary we własne możliwości.

Opracowała: Monika Muzyka

VI Marsz Żonkilowy
Piknik Integracyjny w Gorlicach


Pozostałe zdjęcia

W niedzielę 20 maja wychowankowie, nauczyciele i wychowawcy z SOSW już po raz ósmy uczestniczyli w Dniu Osób Niepełnosprawnych, VI Marszu Żonkilowym i Pikniku Integracyjnym. Obchody poprzedziła msza św. w Bazylice Mniejszej w intencji rodzin, osób chorych, niepełnosprawnych i ich opiekunów. Podczas Pikniku na terenie Miejskiego Zespołu Szkół nr 5 na uczestników czekało wiele atrakcji w tym wspaniałych występów artystycznych. Na naszym stoisku można było nabyć wyroby rękodzieła wykonane przez wychowanków SOSW. Gwiazdą pikniku był zespół Andre.

Opracowała: Maria Głowacka - Grądalska

Dzień Rodziny


Pozostałe zdjęcia
W piątek 26 maja w naszym Ośrodku odbył się Dzień Rodziny. Zebrani obejrzeli bogaty program artystyczny w wykonaniu naszych wychowanków. Rodzice mogli zobaczyć swoje pociechy śpiewające, recytujące wiersze, tańczące, grające na instrumentach. Widok wesołych dzieci, prezentujących swoje umiejętności sprawił im wiele radości. Każdy występ kończył się gromkimi  brawami. Po doznaniach artystycznych przyszedł czas na wspólne grillowanie i słodki poczęstunek przy muzyce.

„Zdrowo jem, więcej wiem!”
NOWA PIRAMIDA ZDROWEGO ŻYWIENIA I AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJPozostałe zdjęcia
Od września 2016 roku dzieci z grup szkolnych „Stokrotki” i „Maki” kontynuują udział w ogólnopolskim projekcie: „Zdrowo jem, więcej wiem!”. Obecnie uczniowie biorą udział w drugiej wiosennej edycji  programu. Nauczyciele sprawujący opiekę nad realizacją to: mgr Kinga Podolska oraz mgr Magdalena Kozub. Tematem przewodnim obecnej edycji jest: NOWA PIRAMIDA ZDROWEGO ŻYWIENIA I AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ. Pragniemy więc wszystkich czytających poinformować o jej wyglądzie i założeniach

Nowa Piramida wygląda następująco:
1. U podstawy znajduje się AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA – co najmniej 30 min dziennie.
2. WARZYWA I OWOCE – w proporcji 3:1, co najmniej 400 g w 5 porcjach, w każdym posiłku.
3. PRODUKTY ZBOŻOWE – z pełnego przemiału (pełnoziarniste i razowe), w prawie każdym posiłku.
4. NABIAŁ – co najmniej 2 porcje dziennie.
5. PRODUKTY BIAŁKOWE – ograniczenie mięsa (do ok 0,5 kg tygodniowo), więcej ryb, nasion strączkowych i jaj.
6. TŁUSZCZE – ograniczenie tłuszczów zwierzęcych, więcej olejów roślinnych.
Dodatkowo obok Piramidy znajduje się przypomnienie o WODZIE – należy pić co najmniej 1,5 litra dziennie – oraz o ZIOŁACH, które są zamiennikiem soli. Wykreślone zostały SŁODYCZE, CUKIER oraz SÓL.

Najistotniejsze zmiany w Piramidzie dotyczą dwóch grup żywieniowych: warzyw i owoców, które zamieniły się na miejsca z produktami zbożowymi. W związku z tym najwięcej w naszej diecie powinno znajdować się warzyw oraz owoców. Obrazowo można powiedzieć, że powinny one stanowić połowę naszego pożywienia. Warzywa i owoce powinny zagościć w każdym naszym posiłku.
Proponujemy więc planowanie posiłków zacząć od warzyw! W NOWEJ PIRAMIDZIE pojawiły się zioła. Instytut Żywności i Żywienia, który przedstawił zalecenia żywieniowe dla Polaków w formie Piramidy zachęca do zastępowania nimi nadużywanej często soli. W naszej diecie nie powinno być również słodyczy i cukru. Zrezygnujmy z niego na rzecz owoców i orzechów. Zmiana naszych nie zawsze właściwych nawyków żywieniowych nie jest aż tak trudna jak mogło by się nam wydawać. Proponujemy zacząć od „małych kroczków”, np. usunięcia ze stołu solniczki i cukiernicy; zastępowania soli ziołami lub sokiem z cytryny; posadzenia w domu ogródka ziołowego, położenia na stole zamiast talerza ciasteczek różnych rodzajów orzechów i suszonych owoców. Sposobów jest całe mnóstwo. Pamiętajmy, że zdrowie nasze i naszych dzieci zależy w dużej mierze od tego co jemy. Jeszcze większe znaczenie dla naszego dobrego zdrowia i samopoczucia ma odpowiednia dawka zbilansowanego ruchu. Codzienna aktywność fizyczna stanowi podstawę Nowej Piramidy. Spacerujmy więc, biegajmy, podskakujmy, grajmy z dziećmi w piłkę i badmintona, jeździjmy na rowerze, pływajmy, po prostu ruszajmy się w sposób, który nam najbardziej odpowiada. Mamy nadzieję, że powyższe informacje staną się dobrym impulsem do zmiany niewłaściwych nawyków żywieniowych Państwa i Waszych Dzieci. Cytaty oraz przeredagowany tekst pochodzi z materiałów programu „Zdrowo jem, więcej wiem!” edycja 2016/2017, wiosna.

Nasi uczniowie zapoznali się z Nową Piramidą Żywienia poprzez uczestniczenie:
- w zajęciach na których m.in. dowiedzieli się skąd wywodzi się słowo „piramida”, układali produkty na piramidzie zdrowia, wspólnie wysnuwali propozycje zmiany nawyków żywieniowych oraz zapisali postanowienia które będą starali się wdrożyć w codziennej diecie.
- w konkursie na rysunek nowej piramidy żywienia. Konkurs miał za zadanie utrwalenie i zachęcenie do przestrzegania zasad zdrowego odżywienia ponieważ, każdy z nauczycieli przeprowadził krótką pogadankę w każdej z grup, przed przystąpieniem do wykonania pracy plastycznej.
Zachęcamy do obejrzenia umieszczonych zdjęć dokumentujących przebieg edycji wiosennej – części drugiej programu „Zdrowo jem, więcej wiem.” w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Kobylance.


IV Międzygminny Konkurs Muzyczny "Na Skrzydłach Muzyki"


Pozostałe zdjęcia

Wiadomo nie od dzisiaj, że wychowankowie SOSW w Kobylance posiadają różnorodne zainteresowania i talenty. Muzyka i taniec to te dziedziny gdzie mogą pokazać, że nie różnią się od swoich pełnosprawnych kolegów a nawet odnoszą sukcesy i promują swoją placówkę w środowisku lokalnym. Taką okazją był IV Międzygminny Konkurs Muzyczny "Na Skrzydłach Muzyki", który odbył się w Kinie "Farys" w Bieczu. Szczególne podziękowania należą się organizatorom imprezy (Zespół Szkolno - Przedszkolny w Strzeszynie i Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Bieczu), którzy po raz kolejny wykreowali niepowtarzalną i bajeczną atmosferę. Z roku na rok przybywa uczestników a widownia  po brzegi wypełnia salę kinową. Patronat honorowy nad imprezą sprawował Burmistrz Biecza Mirosław Wędrychowicz, który ufundował pamiątkową statuetkę. Wykonawcy z poszczególnych placówek prezentowali swoje umiejętności wokalne, taneczne i gry na instrumentach. Grupa taneczna "Farandola" z SOSW rozpoczęła imprezę pięknym wykonaniem tańca narodowego poloneza. Członkowie zespołu pokazali się również w tańcach nowoczesnych. Nie zabrakło rytmów afrykańskich oraz popisów indywidualnej gry na dzwonkach chromatycznych w wykonaniu zespołu "Zielony Balonik" również z naszego  SOSW. Jury pod przewodnictwem Renaty Gołębiewskiej przyznało wszystkim uczestnikom I miejsca za wysoki poziom przygotowania i wykonanie artystyczne.

Opracowała: Maria Głowacka - Grądalska

„Zdrowo jem, więcej wiem!”

 „Ruch zastąpi prawie każdy lek, ale żaden lek nie zastąpi ruchu”
(Wojciech Oczko)


Pozostałe zdjęcia

Tym razem dzieci z grup edukacyjno – terapeutycznych „Maki” i „Stokrotki” biorą udział w edycji wiosennej programu, którego tematem przewodnim jest aktywność fizyczna. W ramach zajęć prowadzonych w obrębie akcji „Zdrowo jem, więcej wiem” uczniowie uczestniczyli w ciekawej lekcji przeprowadzonej na podwórku szkolnym „Zostań sportowym asem.” Podczas niej dzieci brały udział w wielu konkurencjach sportowych, takich jak: - Przechodzenie po drabince ułożonej na trawie, przejście po wszystkich szczeblach. - Przekładanie piłek różnej wielkości z miejsca na miejsce. - Wspinanie się na drabinkę i schodzenie na dół. - Zjazd na zjeżdżalni.- Toczenie piłeczki między pachołkami do bramki za pomocą kija do hokeja, pamiętając o ominięciu slalomem wszystkich pachołków i trafieniu do bramki.
- Skoki w klasy ułożone z kolorowych plastikowych kółek.- Przechodzenie na czworakach po ławeczce.- Skoki na trampolinie.
Każde dziecko zostało nagrodzone dyplomem. Wykonywanie zadań przysporzyło uczniom wiele radości oraz dało im dużą dawkę dobrej energii. Uczniowie brali również udział w grze sportowej „SUPER BEREK”. W czasie zabawy wyłoniono dwóch kapitanów drużyn. Zadaniem ich było złapanie jak największej ilości dzieci. Zwyciężyła drużyna, której udało się schwytać więcej osób.
Innym ciekawym zadaniem w ramach akcji było ogłoszenie w całej szkole konkursu na klasowy ogródek ziołowy. Pierwszym krokiem były wspólne zajęcia, w czasie których uczniowie poznawali zioła oraz je posiali. Każda grupa otrzymała „Kalendarz obserwacji”. Zadaniem uczniów z poszczególnych klas było opiekowanie się swoimi „klasowymi ogródkami” - podlewanie, obserwowanie oraz uzupełnianie kalendarza. Kolejnym krokiem było wykorzystanie ziół, szczypiorku, rzeżuchy i cebulek do samodzielnego przygotowania drugiego śniadania. Przygotowane samodzielnie wiosenne kanapki wszystkim bardzo smakowały.

Edycja wiosenna „Zdrowo jem, więcej wiem!” jeszcze trwa...
Zapraszamy wszystkich do odwiedzenia strony internetowej  www.aktywniepozdrowie.pl

XXIII Gminne Prezentacje Palm-Pisanek i Stołów Wielkanocnych w Kobylance


Pozostałe zdjęcia

W Niedzielę Palmową 9 marca 2017 r. w WDK w Kobylance odbyły się XXIII Gminne Prezentacje Palm - Pisanek i Stołów Wielkanocnych. Wśród  wspaniałych wystawców nie zabrakło również naszego Ośrodka. Zaprezentowaliśmy wystrój stołu wielkanocnego oraz palmę sporządzoną  z bukszpanu, ziół, trawy, bibułkowych kwiatów. W koszyku wielkanocnym znalazły się tradycyjne potrawy,  wypieki świąteczne, baranek, kolorowe pisanki wykonane przez dzieci i młodzież z SOSW

(KR)

XII Przegląd Palm Wielkanocnych oraz Stołu Wielkanocnego


Pozostałe zdjęcia

Na XII Przeglądzie Palm Wielkanocnych oraz Stołu Wielkanocnego zorganizowanym pod patronatem Gorlickiego Centrum Kultury w Gorlicach oraz Gorlickiego Stowarzyszenia Pomocy Społecznej  Succurrere nasz Ośrodek zaprezentował wystrój stołu wielkanocnego oraz tradycyjną palmę. W spotkaniu wzięło udział 13 ośrodków: DPS- y, warsztaty terapii, ośrodki kształcące dzieci i młodzież niepełnosprawną intelektualnie oraz stowarzyszenia. Swoją obecnością zaszczycili imprezę    przedstawiciele władz samorządowych Powiatu Gorlickiego oraz Miasta Gorlice. Naszą placówkę reprezentowały: Krystyna Kusiak oraz Ewa Kusiak pod opieką wychowawców: Marii Ludwin i Bernadety Bochenek. Za prezentację stołu i palmy otrzymaliśmy dyplom i upominki. Wydarzenie zakończyło się degustacją tradycyjnych potraw wielkanocnych i pysznych świątecznych wypieków.

(KR)

Spotkanie integracyjne z młodzieżą z Zespołu Szkół w Klęczanach


Pozostałe zdjęcia

W środę 29 marca gościła w naszym Ośrodku młodzież z Zespołu Szkół w Klęczanach pod opieką ks. katechety Michała Liputa. Spotkanie miało charakter integracyjny i zapoznawczy. W bardzo miłej atmosferze wszystkie dzieci śpiewały piosenki i uczestniczyły w różnych zabawach. Na zakończenie nasi goście wspólnie z wychowankami wykonali prace plastyczne przedstawiające nadchodzącą wiosnę. Mamy nadzieję że spotkania z młodzieżą z Klęczan na stałe zagoszczą w kalendarzu imprez SOSW.

(KR)

Trzecie miejsce w Małopolskim Konkursie Kucharsko – Cukierniczym w Krakowie


Pozostałe zdjęcia

Od 2001r w Zespole Szkół Specjalnych Nr 14 w Krakowie organizowany jest Małopolski Konkurs Kucharsko – Cukierniczy o Puchar Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości. Współorganizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Kucharzy i Cukierników Polskich a honorowy patronat nad coroczną imprezą sprawuje Prezydent Miasta Krakowa i Małopolski Kurator Oświaty. Udział biorą również uczniowie zaprzyjaźnionych szkół zawodowych z Węgier, Czech i Słowacji. Temat tegorocznego konkursu to: „Produkty regionalne inspiracją współczesnego stołu”. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice Ewa i Krystyna Kusiak. Wykonały popisowo „ Żurek po gorlicku” i „Królika w wykwintnym sosie z pieczonymi ziemniakami, marchewką i bobem”. Uwzględniły w zadaniu konkursowym tradycje i produkty regionalne. Pracę oceniało dziesięcioosobowe jury pod względem: organizacji pracy, przestrzegania zasad bhp, technologii produkcji, jakości i estetyki wykonywanych potraw, prezentacji potrawy uwzględniając tematykę konkursu i aranżacji stołu. W tegorocznych dwudniowych zmaganiach  22 – 23 marca rywalizowało 17 dwuosobowych drużyn. Uczennice nasze zajęły III miejsce oraz zostały wyróżnione za najlepiej pracującą drużynę. Na II miejscu znaleźli się uczniowie z Sopronu (Węgry), a pierwsze miejsce przypadło ZS nr 5 w Nowym Sączu. Powtórzyliśmy sukces z roku 2013 a cieszy nas to tym bardziej, że nasze uczennice były jedynymi reprezentantami szkół Przysposabiających do Pracy, pozostali to uczniowie szkół zawodowych. Poziom wykonywanych zadań, jak orzekło jury, był bardzo wysoki i szkoły masowe powinny uczyć się od uczestników konkursu jak należy pracować aby odnosić sukcesy. Uczennice do konkursu przygotowała mgr Maria Ludwin.

Małopolska Marzanna 2017


Pozostałe zdjęcia

21 marca w pierwszym dniu kalendarzowej wiosny gościliśmy w Szymbarku na kolejnym  finale konkursu "Małopolska Marzanna". Rozstrzygnięcie konkursu  odbyło się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego - Jacka Krupy. Dziedziniec Kasztelu efektownie udekorowano 173 Marzannami wykonanymi przez młodych artystów. Po powitaniu przez organizatorów uczestnicy obejrzeli wspaniały występ  w wykonaniu najmłodszych uczniów z Zespołu Szkół w Szymbarku nawiązujący w swej tematyce do nadchodzącej wiosny. Swoją obecnością imprezę zaszczycił Starosta Powiatu Gorlickiego Karol Górski, który wspólnie z kierownikiem Skansenu Leszkiem Brzozowskim wręczał nagrody i wyróżnienia. Nagrodzeni zostali wytypowani kilka dni wcześniej przez komisję w składzie: Ewa Piotrowska-Kukla – artystka rzeźbiarka, kierownik oddziału Ośrodka Konferencyjno -Wystawienniczego „Kasztel” w Szymbarku, Bogusław Błażewicz – etnolog z Sądeckiego Parku Etnograficznego w Nowym Sączu i Leszek Brzozowski – kierownik Skansenu w Szymbarku. Wśród nagrodzonych i wyróżnionych dzieci znalazła się czwórka naszych podopiecznych: Kacper Trznadel,  Maria Gogola, Michał Tybor i Michał Halibożek.  Następnym punktem imprezy był uroczysty korowód z Marzannami nad rzekę Ropę – tam w  asyście strażaków uczestnicy dokonali spalenia Marzann celem symbolicznego przepędzenia zimy i powitania wiosny. Imprezę kończył poczęstunek  kiełbaskami z grilla.

(KR)

Dobiega końca etap zimowy w ramach ogólnopolskiego programu „Zdrowo jem, więcej wiem


Pozostałe zdjęcia

Uczniowie klas szkolnych „Maki” i „Stokrotki” pod kierunkiem nauczycieli: mgr Magdaleny Kozub i mgr Kingi Podolskiej realizowali kolejne działania w celu pogłębienia wiedzy uczniów na temat zdrowego odżywiania. Tematem przewodnim tej edycji była WODA. Dzieci w trakcie zajęć poznawały i utrwalały wiadomości na temat wpływu wody na świat roślin, zwierząt i ludzi. Zapoznawały się z funkcją i znaczeniem wody w organizmie człowieka. Celem zasadniczym podjętych przez nauczycieli działań było jednak zwrócenie uwagi na wartość zdrowotną wody oraz zachęcenie dzieci do jej picia, a także świadomego wybierania jej zamiast kolorowych napojów gazowanych. W etapie zimowym nauczyciele wraz z uczniami podjęli szereg działań:
- Zorganizowano ciekawe zajęcia z dziećmi, których tematem było „Źródło życia i zdrowia – woda”.- Ogłoszono konkurs plastyczny na bajkową postać WODOLUBKA. Uczniowie samodzielnie lub z pomocą nauczyciela tworzyli postać „co o zdrowie swoje dba i wodę pije każdego dnia”. Powstały piękne prace, które można obejrzeć na gazetce w korytarzu głównym naszej szkoły. Uczniowie w drodze głosowania wyłonili zwycięzców. Jeszcze raz im gratulujemy!
- Zaproszono dzieci do udziału w „dniu niebieskim”, który zachęcał i przypominał  o piciu wody.- Przygotowano teatrzyk pt: „Piknik witaminek”, który miał na celu uświadomić dzieciom, że w warzywach i owocach znajduje się wiele cennych dla naszego zdrowia, urody i dobrego samopoczucia witamin. W sposób dowcipny i wesoły zachęcał uczniów do ich jedzenia. Dzieci wcieliły się w rolę witamin, warzyw i owoców; recytowały samodzielnie i chóralnie krótkie teksty, wyklaskiwały, śpiewały piosenki z gestem i poruszały się w ich rytmie.
- Wykonano ciekawe gazetki na terenie szkoły oraz Biblioteki Publicznej w Kobylance, promujące picie zdrowej wody, eksponujące prace dzieci oraz pokazujące w formie zdjęć dotychczasowe działania uczniów w ramach programu.- Kontynuowano również zwyczaj przygotowywania zdrowych drugich śniadań. Tym razem uczniowie mieli możliwość przyrządzenia sałatki owocowej, która wszystkim bardzo smakowała.
- Przygotowano forum z rodzicami w trakcie, którego mieli możliwość zapoznania się z dotychczasowymi działaniami ich dzieci w trakcie programu. Oglądali prace plastyczne wykonane na konkurs oraz film z zajęć „Źródło życia i zdrowia – woda”. Poszerzyli również swoją wiedzę na temat zdrowotnej roli wody w codziennej diecie, zostali zachęceni do zrezygnowania ze słodkich napojów oraz do czytania składu na etykietach wód kolorowych i gazowanych.

Wszystkim jeszcze raz przypominamy o codziennym piciu wody dla zdrowia!

Opracowały: mgr Magdalena Kozub, mgr Kinga Podolska

Dzień Kobiet


Pozostałe zdjęcia

Jak co roku 8 marca uroczyście obchodziliśmy Dzień Kobiet. Impreza została przygotowana przez wszystkich Panow zatrudnionych w Ośrodku. Chłopcy z poszczególnych klas zaprezentowali program artystyczny, w którym zademonstrowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. Panie otrzymały kwiaty wraz z serdecznymi życzeniami. Po doznaniach artystycznych wszyscy delektowali się słodkim  poczęstunkiem. Panowie za trud włożony w zorganizowanie imprezy otrzymali od żeńskiej części kadry praktyczne podarunki.

(KR)

Zabawa karnawałowa w stylu country


Pozostałe zdjęcia

26 stycznia nasi wychowankowie uczestniczyli w zabawie karnawałowej w sali WDK w Kobylance. Motywem przewodnim był styl country i indiański. Nie zabrakło więc pięknych kapeluszy, kraciastych koszul i pióropuszy. Zabawę otwierał wódz indiański i poprowadził indiańskiego poloneza. Następnie wszyscy tańczyli w rytm piosenek country. Zabawę umilały konkursy, które prowadzili zaproszeni wolontariusze ZS nr 1 w Gorlicach, L.O. im. Marcina Kromera i Z.S. w Krygu. Niespodzianką karnawałową był występ clowna i zabawy z Minionkiem.  Na zabawę przybyły także mamy naszych uczniów, które przyniosły pyszne ciasta. Chcemy bardzo podziękować rodzicom za aktywne włączenie się w przygotowanie imprezy i zapewnienie tancerzom smakowitych przekąsek.

 (JR)

Karnawał czas spotkań i zabaw


Pozostałe zdjęcia

Nie ma jak dobra zabawa a do tego w przyjacielskim gronie. W SOSW sezon zabaw karnawałowych został otwarty za sprawą gimnazjalistów działających w wolontariacie przy ZS w Kobylance. Pomysłowości  wolontariuszom nie brakuje - tym razem przybyli w ciekawych strojach (myszki, kotki, weterynarze). Ciekawe postacie można było zobaczyć wśród przebierańców z SOSW - biedronki, koty, misie, Meksykanie, arabskie księżniczki, diabełki. Miła atmosfera i słodki poczęstunek oraz zabawa przy modnych przebojach muzycznych dała dużo radości i niezapomnianych chwil uczestnikom imprezy.

Opracowały: Maria Głowacka Grądalska, Anna Przepióra

Zakończenie realizacji projektu: „Młodzi niepełnosprawni – sprawni z PZU/2016
Pozostałe zdjęcia

 „Młodzi niepełnosprawni – sprawni z PZU/2016” projekt realizowany w ramach środków
z FUNDACJI PZU przeprowadzono szereg warsztatów, spotkań i wycieczek m.in.:

-  Stróż na „Ranczo Przyjaciół Przyrody” – niezapomniana przygoda z naturą, poznawanie zwierząt, pomieszczeń - stajni (boksy, myjnia, ujeżdżalnia, paszarnia, siodlarnia). Uczniowie dowiedzieli się jak karmić i pielęgnować konie, kury, kozy, psy. Wszyscy chętni mogli wsiąść na konia i „pogalopować”, a Ci którzy wolą czuć grunt pod nogami uczestniczyli w zabawie terenowej z zagadkami dotyczącymi przyrody i jej ochrony. Malowanie twarzy i szereg gier na świeżym powietrzu zostało zakończone wspólnym ogniskiem, gdzie na wszystkich czekał gorący żurek i pyszna kiełbasa z ogniska. -  Łącka „OWOC ŁĄCKI” – sądecka grupa producentów owoców i warzyw – przyjęła naszych uczniów bardzo serdecznie. Mogliśmy zwiedzić hale produkcyjne, obserwować cały proces powstawania produktów, jak również spróbować pysznych soków.
W ramach  projektu „Młodzi niepełnosprawni – sprawni z PZU/2016” powstały również kalendarz na 2017 rok, broszurka kulinarna, wystawa zdjęć fotograficznych.

Wszystkim naszym sponsorom, wolontariuszom, sympatykom, serdecznie dziękujemy za okazaną pomoc i serce.

Warsztaty fotograficzne Klub Młodego Fotografa


Pozostałe zdjęcia

W ramach realizacji projektu „Młodzi niepełnosprawni – sprawni z PZU/2016” przeprowadzono warsztaty fotograficzne Klub Młodego Fotografa. Program Klubu Młodego Fotografa dostosowano do możliwości psychofizycznych uczniów z niepełnosprawnością intelektualną. Prowadzenie grupy Klubu Młodego Fotografa obejmowało:
- naukę nowych wiadomości i umiejętności dotyczących obsługi aparatu fotograficznego, kamery, laptopa, dodawanie ramek do zdjęć w programie graficznym FastStone Image Viewer; systematyczne utrwalanie tych wiadomości i umiejętności,
- segregowanie zdjęć, wybór do wywołania, wywoływanie zdjęć
- udział i I miejsce w VI edycji Konkursu Fotograficznego dla osób niepełnosprawnych p.t. „Rzeka w moim regionie”. W ramach realizacji projektu odbyły się również 2 spotkania plenerowe na których uczniowie robili zdjęcia, które wzięły udział w konkursie fotograficznym.
Uczestnicy Klubu Młodego Fotografa cały czas robili zdjęcia z realizacji poszczególnych działań projektowych i przygotowali 2 ekspozycje wystawowe, które były prezentowane w środowisku szkolnym i lokalnym (na zebraniu z rodzicami, na spotkaniu mikołajkowym podczas zakończenia projektu)Odbyło się również spotkanie w profesjonalnym studiu fotograficznym „VeraFoto” -Jacek Piróg, gdzie uczniowie mogli obserwować cały proces powstawania zdjęcia od jego zrobienia poprzez obróbkę w specjalnym programie komputerowym, aż po wywołanie. Mogli również sami spróbować sił w dziedzinie fotografii portretowej i zobaczyć jak pracować w studiu, aby wykonać profesjonalne zdjęcie. Serdecznie dziękujemy Panu Jackowi oraz Pani Ilonie za miłe przyjęcie i zdradzenie nam kilku tajników fotografii.

Warsztaty rękodzieła artystycznego „ Coś z niczego”.


Pozostałe zdjęcia

W ramach realizacji projektu „Młodzi niepełnosprawni – sprawni z PZU/2016” przeprowadzono warsztaty rękodzieła artystycznego „ Coś z niczego”. Uczestnicy warsztatów pod okiem koordynatora wykonywali prace z wykorzystaniem różnorodnego materiału przyrodniczego, zdobniczego, papieru, bibuły, tkanin, farb. Uczestniczyli w zajęciach formowania i barwienia mydełek z gliceryny. Jako sztuka użytkowa dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia z farbowania i ozdabiania toreb lnianych, które można wykorzystać podczas codziennych zakupów. Dzięki realizacji warsztatów powstały piękne jesienne bukieciki, korale z darów jesieni, kolorowe lampiony, kartki świąteczne, stroiki świąteczne, kolorowe mydełka, torby lniane z własnoręcznie malowanymi ornamentami.

Zakończenie realizacji projektu:
„KUDŁACI DOGtorzy”


Pozostałe zdjęcia
„KUDŁACI DOGtorzy” – projekt realizowany w ramach „Funduszu Inicjatyw Obywatelskich – Małopolska Lokalnie” w SOSW w Kobylance. Prowadzone zajęcia dogoterapeutyczne, kontakt z psem, wycieczka do wioski indiańskiej „Hokka Hey” dały naszym uczniom wiele radości i wyzwoliły w nich wiele pozytywnych emocji.
Wsparcia finansowego przy realizacji programu „KUDŁACI DOGtorzy” udzielili:
TLC Sp. z o.o. – p. Jacek Czech
GS LIPINKI – p. Bogdan Czapka

Naszym darczyńcom i sympatykom bardzo serdecznie dziękujemy.

Warsztaty kulinarne


Pozostałe zdjęcia

Zajęcia kulinarne poprowadził właściciel miejscowej firmy gastronomiczno – cateringowej p. Szczepan Mazur, wraz z p. Moniką. Prowadzący warsztaty wykazali się dużą cierpliwością, serdecznością i w sposób mistrzowski poprowadzili grupkę wychowanków SOS-W. Grupa wychowanków na zajęciach kulinarnych przygotowywała pyszne desery – szoty, kruche babeczki z kremem waniliowym i owocami, ciasteczka kruche, ucierane, jabłecznik i inne pyszności. Amatorzy słonych przekąsek mogli nauczyć się układać wędliny i dekorować półmiski oraz robić różnego rodzaju sałatki. Rodzice również mogli włączyć się do zajęć kulinarnych i trochę zapoznać się ze sztuką dekorowania owoców i warzyw – carving. Po próbach dekorowania w rzodkiewkach mogli skosztować słodkich wypieków, które przygotowały ich pociechy

Poczęstunek sprawił dużo radości wszystkim wychowankom, rodzicom.

Klub Bezpiecznego Puchatka


Pozostałe zdjęcia

Od września 2016 roku nasza szkoła już po raz kolejny przystąpiła do ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Akademia Bezpiecznego Puchatka” organizowanego przez firmę Maspex, we współpracy z Biurem Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Akcja uzyskała patronat honorowy Komendanta Głównego Policji oraz Kuratorium Oświaty w Polsce. Programem  zostali objęci wszyscy uczniowie naszej szkoły, którzy już od  września uczestniczą w cyklu ciekawych zajęć dotyczących bezpieczeństwa. Kubuś Puchatek podczas zajęć przeprowadzonych w poszczególnych klasach utrwalał z uczniami zasady bezpiecznego poruszania się   na drodze, na rowerze, w szkole, w domu i w czasie zabaw. Przypomniał znaczenie kolorów sygnalizatora świetlnego i niektórych znaków drogowych  zwłaszcza dotyczących pieszych , jak również podkreślał o  konieczności  noszenia odblasków, by być widocznym na drodze. Uczniowie ponadto poszerzali  swoją wiedzę wypełniając ciekawe karty pracy i plansze, rozwiązując zagadki oraz słuchając i śpiewając piosenki związane z bezpiecznym poruszaniem się na drodze. Brali również udział w  zabawach ruchowych oraz zajęciach praktycznych – odgrywali scenki prawidłowego przejścia przez jezdnię bez świateł oraz z wykorzystaniem sygnalizacji świetlnej. Nauczyciele i wychowawcy na zajęciach edukacyjnych także realizowali program nauczania dotyczący bezpieczeństwa uczniów w różnych sytuacjach szkolnych i pozaszkolnych, a przed każdym wyjściem na spacer lub wyjazdem na wycieczkę odbywali pogadanki  na temat właściwego zachowania się w miejscach publicznych i środkach lokomocji. Zajęcia dostarczyły dzieciom niezbędnej wiedzy na temat bezpieczeństwa  na drodze, w domu czy szkole, którą będziemy cały czas utrwalać i poszerzać bowiem każda sytuacja,  nawet zabawa wymaga od nas wszystkich wiedzy na temat bezpieczeństwa.

                                                                                              Opracowała: Marta Machowska

Wigilia


Pozostałe zdjęcia
22 grudnia 2016 r. miała miejsce uroczysta Wigilia szkolna, na której obecni byli  wychowankowie naszej Placówki, rodzice, Proboszcz Parafii Kobylanka ks. Roman Gierek MS, nauczyciele i wychowawcy oraz  pracownicy niepedagogiczni Ośrodka. Zebranych powitała Pani Dyrektor i zaprosiła do obejrzenia inscenizacji Jasełek, w wykonaniu naszych podopiecznych. Po przedstawieniu, w uroczystej atmosferze wszyscy połamali się opłatkiem i składali sobie życzenia. Następnie przyszedł czas na tradycyjny posiłek i wspólne kolędowanie.

(KR)

MY TEŻ POMAGAMY


Pozostałe zdjęcia
W dniu 13 grudnia 2016 r. dzieci z naszej placówki wzięły udział w akcji wolontariuszy z miasta i Gminy Gorlice. Celem akcji było samodzielne przygotowanie świątecznych stroików dla chorych dzieci i osób starszych z gorlickich DPS-ów. Ewa, Krysia, Konrad, Paweł, Ula i Michał pod opieką Anny Przepióry i Joanny Skórskiej całym sercem zaangażowali się w przygotowanie świątecznych ozdób, które wniosą trochę radości w życie ludzi dotkniętych chorobą i cierpieniem. Pani Halina Haluch - opiekun wolontariuszy ze szkoły nr 1 w Gorlicach wraz z Joasią Sarnowską i swymi podopiecznymi bardzo aktywnie współpracuje z naszym Ośrodkiem. Nie tylko odwiedzają naszą szkołę wspierając osoby niepełnosprawne intelektualnie w rozwoju ale motywują ich do udzielania pomocy innym kształtując wrażliwość dzieci i empatię wobec potrzebujących.

Opracowała: Anna Przepióra

Mikołaj z LO


Pozostałe zdjęcia

We wtorek 12 grudnia  gościliśmy św. Mikołaja w asyście młodzieży z I L.O. im. Marcina Kromera w Gorlicach. Nasi wychowankowie gromkimi brawami powitali wspaniałych gości. Mikołaj postanowił rozdać prezenty wszystkim dzieciom nawet tym mniej grzecznym jednak pod warunkiem, że obiecają poprawę swojego zachowania. Aniołki i diabełki pomagały Mikołajowi rozdawać prezenty.

(KR)

Występ w Przedszkolu w Kobylance


Pozostałe zdjęcia

W ramach akcji "Cała Polska Czyta Dzieciom" wystąpiliśmy z inscenizacją "Rzepki" Juliana Tuwima. Tym razem gościło nas Przedszkole w Kobylance. Pan Sołtys Andrzej Skowronek czytał obecnym na spotkaniu dzieciom bajki. Pani Bibliotekarka Lidia Foryś z Biblioteki Publicznej w Kobylance wręczyła przedszkolakom oraz naszych wychowankom prezenty w postaci książek oraz słodkiego poczęstunku.

(KR)

"Rzepka" w MZS nr 1 w Gorlicach


Pozostałe zdjęcia

6 grudnia  grupa recytatorsko - teatralna wystąpiła w Miejskim Zespole Szkół nr 1 w Gorlicach. Młodzi artyści przedstawili z inscenizację wiersza "Rzepka" Juliana Tuwima. Widownię stanowiły dzieci uczęszczające do przedszkola oraz uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum. Z powodu liczebności poszczególnych klas, aż trzykrotnie w tym dniu wystawialiśmy naszą inscenizację. Za każdym razem widownia po zakończonym występie dziękowała aktorom gromkimi brawami. Nasi wychowankowie zostali zaproszeni do obejrzenia  przedstawienia "Kot w Butach", które bardzo się im podobało. Na koniec imprezy ugoszczono nas słodkim poczęstunkiem.

(KR)

Pieczenie pierników


Pozostałe zdjęcia

5 grudnia nasi wychowankowie pod fachową opieką Pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Kobylanki piekli pierniki. Wśród zaproszonych gości znaleźli się uczniowie ze Szkolnego Klubu Wolontariatu z Z.S z Kobylanki.

(KR)

Mikołajki ze Szkolnym Klubem Wolontariatu


Pozostałe zdjęcia
Jak co roku młodzież ze Szkolnego Klubu Wolontariatu z Z.S. w Kobylance zorganizowała dla naszych wychowanków spotkanie ze św. Mikołajem. Podczas wspólnej zabawy dzieci otrzymały wspaniałe prezenty. W imieniu naszych podopiecznych bardzo dziękujemy!!!

(KR)

Warsztaty "Piękną być"


Pozostałe zdjęcia

W ramach realizacji projektu „Młodzi niepełnosprawni – sprawni z PZU/2016” przeprowadzono w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Kobylance cykl warsztatów p.n.  „Piękną być”. Profesjonalna kosmetyczka p. Daria przeprowadziła spotkania podczas, których wykonywała dziewczynkom zabiegi kosmetyczne na dłonie i twarz. Pielęgnacja dłoni polegała m.in. na wymoczeniu w pachnącej kąpieli wodnej skórek i paznokci, nałożenie peelingu do pielęgnacji dłoni, masaż, skrócenie i opiłowanie płytki paznokci oraz usunięcie skórek. Paznokcie zostały wypolerowane, wymalowane odżywką lub wybranym kolorem lakieru (w zależności od życzeń klientek), nałożona została oliwka nawilżająca oraz maska kremowa do rąk i paznokciu. Pielęgnacja twarzy polegała na delikatnym tonizowaniu, odświeżaniu i nawilżaniu skóry za pomocą maseczek i kremów nawilżających. Zabiegi te pozwoliły zrelaksować się i odprężyć, podnieść poziom samooceny i samoakceptacji. Przyniosły uczestniczkom wiele radości.

Opracowała Joanna Mliczek

Zabawa andrzejkowa

\
Pozostałe zdjęcia
23 listopada w naszym Ośrodku odbyła się zabawa andrzejkowa. Oprócz tańców w rytm skocznej muzyki, można było przewidzieć swoją przyszłość, poznać niektóre tajniki magii. Uczniowie w licznych konkursach i zabawach wygrywali wspaniałe nagrody. Zabawa andrzejkowa miała na celu zintegrowanie naszych wychowanków oraz dostarczenie im wielu pozytywnych wrażeń. Po zakończeniu tańców przyszedł czas na małe słodkości dla wszystkich dzieci.

(KR)

KUDŁACI DOGtorzy


Pozostałe zdjęcia

Kudłaci DOGtorzy” to projekt realizowany od kwietnia 2016 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Kobylance w ramach „Funduszu Inicjatyw Obywatelskich – Małopolska Lokalnie”. W ramach projektu dzieci niepełnosprawne z  Ośrodka uczestniczą w cyklu zajęć z dogoterapii, z uwzględnieniem zajęć edukacyjnych, ruchowych oraz spotkań i zabawy z psem. Projekt realizuje Grupa Nieformalna Kobylanka. Działania projektowe nastawione są na  spotkania z psem i mają na celu stawianie na mocne strony dziecka oraz szukanie w nim tego co najlepsze m.in. empatii, współpracy, cierpliwości, tolerancji i szacunku. Korzyści z terapii z udziałem psa zostały zbadane i potwierdzone. Aschmann (2012) zauważył, że poddani terapii kontaktowej z udziałem psa szybciej reagują na pytania i prośby. Efektem takich spotkań z psem jest redukcja pobudzenia i agresywnych zachowań, wzrost motywacji. Pies ułatwia kontakt z ludźmi, uczy współpracy, co dla dzieci niepełnosprawnych intelektualnie jest szalenie ważne. W dogoterapii nie oczekujemy szybkich efektów, jest to długotrwały proces „małych kroczków”, chęć do kolejnego ruchu podczas zabawy, nowo wypowiedziane słowo

Opracowała: Joanna Mliczek

„Przyjaciele pieska Łatka”


Pozostałe zdjęcia
16 listopada uczniowie z teatru „Bajka” działającego przy Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Kobylance odwiedzili z przedstawieniem teatralnym Miejskie Przedszkole nr 8 w Gorlicach. Uczniowie tej placówki przedstawili swoim młodszym kolegom teatrzyk kukiełkowy o tematyce zdrowotnej pt. „Przyjaciele pieska Łatka”. Pies Łatek - główny bohater zadawał dzieciom zagadki, których rozwiązaniem były nazwy zwierząt. Poszczególne zwierzęta opowiadały w jaki sposób dbają o zdrowie i higienę. Przedszkolaki doskonale radziły sobie z rozwiązywaniem zagadek, a dla naszych młodych aktorów był to kolejny raz aby zaprezentować swój warsztat aktorski.

Wieczornica listopadowa


Pozostałe zdjęcia

15 listopada Wieczornica Listopadowa w WDK w Kobylance zgromadziła wiele osób, zorganizowana została przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Kobylańsko - Dominikowickiej. Na program artystyczny złożyły się występy dzieci  z Przedszkola Samorządowego, Zespołu Szkół oraz z naszego SOSW. Zespół Farandola przedstawił taniec Polonez i zaśpiewał piosenkę Jestem Polką i Polakiem. Wychowankowie zostali przygotowani przez Annę Przepiórę, Marię Głowacką - Grądalską i Krzysztofa Ryznara.

(KR)

Zdrowo jem, więcej wiem!


Pozostałe zdjęcia

Od września 2016 roku dzieci z grup szkolnych "Stokrotki" i "Maki" kontynuują udział w projekcie  Zdrowo jem, więcej wiem! - etap jesienny. Nauczyciele sprawujący opiekę nad realizacją programu to: mgr Kinga Podolska oraz mgr  Magdalena Kozub. W czasie realizacji programu wiele się dzieje! Uczniowie uczestniczyli w lekcji Poznajemy owoce i warzywa w czasie której poznawali owoce i warzywa wszystkimi zmysłami  oraz zapoznawali się z ich właściwościami odżywczymi. Zdobyta wiedza ma przyczynić się do uświadomienia dzieciom, jak ważna jest rola warzyw i owoców w codziennej diecie oraz zachęcać je do jedzenia tych najzdrowszych produktów na świecie. Uczniowie z całej szkoły uczestniczyli w konkursie na najciekawszy plakat z hasłem zachęcającym do zrezygnowania ze słodkich napojów na rzecz wody oraz słodyczy na rzecz owoców, warzyw, pestek i orzechów. Konkurs wygrała praca wykonana przez Krysię i Ewę Kusiak. Gratulujemy!!!. Pragniemy również podziękować wszystkim uczestnikom konkursu, którzy włożyli w wykonanie prac dużo wysiłku. Wszystkie plakaty były bardzo pomysłowe i ładne. Jeszcze raz dziękujemy!!! Zachęcamy rodziców, dzieci i nauczycieli do obejrzenia prac konkursowych, które znajdują się obecnie na gazetce w korytarzu szkolnym. Nauczyciele pilotujący udział w projekcie przeprowadzili forum dla rodziców Kolorowy talerz, którego głównym celem było poszerzenie wiedzy na temat walorów  zdrowotnych warzyw i owoców. Rodzice otrzymali ulotki, które zostały ozdobione przez uczniów w ramach kółka komputerowego. Zostali też zachęceni do korzystania ze strony www.aktywniepozdrowie.pl. Podjęto działania polegające na promowaniu wiedzy na temat zdrowego odżywiania ze szczególnym uwzględnieniem zrezygnowania z jedzenia cukru i słodyczy na rzecz owoców, warzyw, pestek i orzechów oraz zrezygnowania ze słodkich napojów na rzecz wody. Mamy nadzieję, że podjęte działania pomogą uczniom odżywiać sie zdrowo!!!

Spotkanie z Policjantami


Pozostałe zdjęcia

W ramach ogólnopolskiego programu „Akademia Bezpiecznego Puchatka” realizowanego w SOS-W w Kobylance 21 października 2016r. odbyło się spotkanie z Policjantami z Komendy Powiatowej Policji z Gorlic. Celem wizyty było przypomnienie zasad bezpiecznego poruszania się po drodze oraz unikania niebezpiecznych sytuacji. Funkcjonariusze mówili także o używaniu elementów odblaskowych przez pieszych, które każdy powinien posiadać po zmierzchu, niezależnie od tego, którą częścią drogi się porusza. Uczniowie mogli również przymierzyć czapkę, kamizelkę policyjną a także dokładnie obejrzeć kajdanki czy pałkę policyjną. Dużą atrakcją okazała się prezentacja radiowozu policyjnego, jego wyposażenie i możliwość wejścia do auta. Dzieci miały okazję usiąść za kierownicą lub w tylnej części radiowozu oraz posłuchać sygnałów policyjnej syreny. Wychowankowie bardzo aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, z zainteresowaniem słuchali rad i wskazówek zaproszonych gości, ale przede wszystkim wykazali się wiedzą z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. To była bardzo pouczająca lekcja o bezpieczeństwie. Bardzo dziękujemy za odwiedziny i z niecierpliwością czekamy na następne spotkanie.

Opracowała: Marta Machowska

IV Powiatowy Konkurs Recytatorski w Strzeszynie Na Skrzydłach Poezji


Pozostałe zdjęcia

Już po raz czwarty młodzi recytatorzy z naszego Ośrodka wzięli udział w konkursie recytatorskim, który odbył się 19 października 2016 r. w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Strzeszynie. Wiersze recytowali Ola, Ula, Mirek, Adrian, Konrad, Filip i Michał. Wszyscy zostali nagrodzeni dyplomami i książkami za piękne wykonanie i niezwykłą prezentację. Nagrody wręczyły dyr. ZSP w Strzeszynie Jadwiga Szara i pomysłodawczyni konkursu Dagmara Dżuła. Piękne wykonanie i stroje zachwyciły jury pod przewodnictwem Pawła Jamro dyrektora Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Bieczu. Uczniów do występów przygotowały Maria Grądalska, Maria Głowacka - Grądalska i logopeda Stanisława Rybczyk.

opracowała: Maria Głowacka - Grądalska

Dzień Nauczyciela w SOSW Kobylanka


Pozostałe zdjęcia

W dniu 13 października obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Nauczyciela. Podczas uroczystej akademii Pani Dyrektor Dorota Pyznar podziękowała wszystkim nauczycielom, wychowawcom oraz pozostałym pracownikom szkoły za ich codzienny trud. Wyróżniający się w pracy dydaktycznej nauczyciele otrzymali nagrody dyrektora. W części artystycznej nasi wychowankowie recytowali wiersze, śpiewali piosenki oraz wykazywali się talentami aktorskimi prezentując inscenizację Rzepki Juliana Tuwima. Impreza zakończyła się słodkim poczęstunkiem.

Sukces kółka fotograficznego Klub Młodego Fotografa


Pozostałe zdjęcia

"Słoneczko gaśnie, kamienie się złocą, rzeka – sąsiadka nie straszna mi nawet nocą  to tytuł zwycięskiej fotografii VI edycji Konkursu Fotograficznego dla osób niepełnosprawnych pt. „Rzeka w moim regionie W piątkowe przedpołudnie 7 października 2016 r. w Dziennym Ośrodku Wsparcia w Gorlicach z Filią w Bobowej odbyło się rozstrzygnięcie VI edycji Konkursu Fotograficznego dla osób niepełnosprawnych pt. „Rzeka w moim regionie”. Laureatem konkursu został uczeń Michał Halibożek z kółka fotograficznego „Klub Młodego Fotografa” działającego przy Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Kobylance. Już drugi rok z rzędu uczniowie tej szkoły zajmują I miejsce oraz zdobywają cenne nagrody rzeczowe. Michał i kilkadziesiąt innych młodych osób z terenu powiatu gorlickiego i nie tylko odebrało dyplomy i nagrody z rąk wicestarosty Jerzego Nalepki i przewodniczącego konkursowego jury Stanisława Hübnera. Kilka dni później Michał (I miejsce) i Darek  (dyplom i nagroda za udział w konkursie) na forum szkoły dostali gratulacje od dyrektor SOS-W w Kobylance pani Doroty Pyznar oraz kolegów i koleżanek. Chłopcy serdecznie dziękują organizatorom za wyróżnienie i nagrody.

opracowała: Joanna Mliczek

IV Plenerowe Spotkanie Integracyjne Osób Niepełnosprawnych w Kobylance


Pozostałe zdjęcia

W imprezie integracyjnej uczestniczyli uczniowie naszego Ośrodka. Spotkanie rozpoczęło się od nabożeństwa w Sanktuarium Pana Jezusa Ukrzyżowanego w Kobylance. Dalsza część imprezy odbyła się na terenie naszego Ośrodka. Program obejmował występy wokalne oraz taneczne. Jak zawsze dużo radości przyniosły wspólne zabawy w kręgu oraz tańce integracyjne. Obok słodyczy i kiełbasek z grilla organizatorzy przygotowali ciekawe atrakcje w tym zabawy i gry zręcznościowe tematycznie nawiązujące do kończącego się lata. Uczestnicy wspólnie powitali nadejście nowej pory roku jesieni. Rozstrzygnięto również konkurs plastyczny pt. "Najwspanialszy dzień wakacji". Duże zainteresowanie wzbudził przelot zdalnie sterowanego drona, który filmował uczestników imprezy.


stopka